Після 18-ти років хвороб зростання Росія, нарешті, досягла повноліття, ставши минулої середи 156-м повноправним членом Світової організації торгівлі. Можливо, Канада тепер зможе збудувати дорослі стосунки з дев’ятою за розміром економікою на планеті.
Безумовно, вступ Росії в СОТ корисний для світової економіки, для СОТ, для Росії та для Канади. Він збільшить іноземні інвестиції в Росію і це, без жодного сумніву, торкнеться нас як партнера, непогано знайомого росіянам і готового інвестувати у видобуток корисних копалин, сільське господарство, інфраструктуру, будівництво, аерокосмічну галузь, біотехнології й інші сектори.
Крім того, вступ Росії підвищить довіру до СОТ, в яку, нарешті, увійде найкрупніша економіка, що залишалася до цих пір зовні.
Це також підвищить довіру і до самої Росії. Основне завдання СОТ — сприяти зростанню світової економіки. Для цього організація диктує свої стандарти відвертості та передбачуваності в міжнародній торгівлі. Іноземні інвестори в Росії тепер відчуватимуть себе в більшій безпеці — завдяки захисту, який обіцяють їм правила СОТ. Членство в СОТ забезпечить країні стабільнішу законність і вищу якість управління.
Ця подія має й інші переваги. Історично валовий внутрішній продукт країн, що приєднуються до СОТ, зростав на 1—3%, і Росія не буде винятком. Вона матиме доступ на нові ринки без обмежень, що існують зараз. Значно зростуть об’єми торгівлі.
Окрім цього, Росія тепер гратиме важливу роль на основних глобальних торговельних перетрактаціях.
Отже, ось позитивне: зростання стабільності та передбачуваності, доступ до нових ринків, перспективи зростання. Головна ціна, яку доведеться за це заплатити, — це зростання конкуренції, особливо в сільськогосподарському секторі та в деяких галузях машинобудування. Російський бізнес побоюється, що йому завадять низькі мита й обмеження субсидій. Уряд Росії також тривожиться, що знизяться надходження митних зборів та імпортних мит.
Окрім мит і зборів, членство в СОТ також зменшує інші перешкоди для надходження до Росії іноземної продукції — бюрократичні обмеження, тяганину і корупцію на митницях. Воно змінить ситуацію, зробивши процес імпорту прозорішим. Перед вступом до організації російський уряд серйозно сфокусувався на цій темі, що має стати доброю новиною для експортерів, які працюють на російському напрямку.
Канаді можливості, які відкриваються в Росії, можуть принести велику вигоду. Слід врахувати, що обсяг нашої торгівлі з Росією зараз становить близько 2,5 мільярдів доларів на рік, тобто — половину обсягу торгівлі з Бразилією. Канадські інвестиції до Росії (в основному, до її гірничовидобувної галузі) доходять приблизно до 2 мільярдів доларів на рік, що вп’ятеро менше за наші інвестиції до Нідерландів, учетверо — за наші інвестиції до Угорщини і у 32 рази менше, аніж ми інвестуємо до Великої Британії.
У світі не так вже й багато економік, які зростають і модернізуються такими темпами, як Росія, і в найближчий місяць ці темпи мають почати зростати ще сильніше.
У галузі використання нового статусу Росії у Канади найближчим часом буде перевага перед США. Згідно з нормами СОТ, члени організації мають «негайно і без додаткових умов» забезпечити імпортові товарів і послуг з будь-якої країни, що входить до неї, не менш сприятливі умови, аніж імпортові з інших країн-членів. Але наші південні сусіди запровадили правило, яке означає, що до товарів і послуг з Росії вони не ставитимуться так само, як до товарів і послуг з інших країн. Річ у тім, що американські компанії зв’язує закон 40-річної давнини — поправка Джексона-Веніка до Закону про торгівлю 1974 року, — який заважає США встановити нормальні торговельні стосунки з Росією.
Конгрес США думає над тим, що з цим можна зробити, а тим часом решта світу готується до ривка на російський ринок, причому, в Канади є перевага на старті. Ми вже ведемо в Росії справи в сільськогосподарській, гірничовидобувній і машинобудівній галузях. Деякі канадські компанії (зокрема — Kinross Gold і Magna) користуються пошаною в Росії на регіональному та федеральному рівнях, і також вони є дуже успішними з фінансового погляду. Росія багато років працювала над тим, щоб стати частиною світової торговельної спільноти. Вступ до СОТ вінчає ці зусилля, що відповідає спільним інтересам.
The Globe and Mail, переклад INOсми.Ru, 27 серпня 2012 року
Петро ДУТКЕВИЧ — професор і директор Центру державного та муніципального управління Карлтонського університету.