Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Важке рішення для Пекіна»

Американський експерт Пітер БРУКС про трикутник: США, Китай та Іран
3 листопада, 2009 - 00:00
ПІТЕР БРУКС

Пітер Брукс є провідним науковим консультантом з питань національної безпеки американської фундації Heritage («Спадщина») та членом американсько-китайській комісії з питань економіки та безпеки.. Він автор книги «A Devil’s Triangle: Terrorism, Weapons of Mass Destruction and Rogue States». Пітер Брукс пише щотижневу колонку до газети New York Post. Його статті публікуються у понад 40 газетах та журналах. Більше ніж 500 разів Брукс з’являвся як коментатор з питань закордонної політики на телебаченні та радіо. Зокрема, в FOX, CNN, MSNBC, CNBC, NPR і BBC. Брукс часто виступає як публічний доповідач у США та за кордоном, включаючи офіційні тури з доповідями від імені Державного департаменту до Японії, Німеччини, Австралії. Він також доповідав у сенаті та палаті представників щодо закордонної політики, оборони та розвідки як офіційний представник адміністрації та приватна особа.

Перед початком роботи у фундації Heritage Брукс працював у адміністрації Джорджа Буша заступником державного секретаря із питань безпеки в азійському та тихоокеанському регіоні, де він ніс відповідальність за розвиток, планування, здійснення керівництва та контролю над втіленням політики США щодо безпеки та оборони у 38 країнах та п’яти двосторонніх оборонних альянсах в Азійсько-тихоокеанському регіоні. В інтерв’ю «Дню» американський аналітик Пітер БРУКС ділиться своїми думками стосовно ролі Китаю в іранському ядерному досьє.

— Пане Брукс, Барак Обама став першим президентом Сполучених Штатів з 1991 року, котрий не зустрівся з Далай-Ламою від час його нещодавнього візиту до Вашингтона. Чи може бути, що Китай потенційно відіграє ключову роль в стримуванні ядерної програми Ірану?

— Китай стає все впливовышою країною на світовій арені ы підтримка з його боку важливих міжнародних зусиль, таких як стримування ядерної програми Ірану, є визначною. Президент Обама, ймовірно, вирішив не зустрічатися з духовним лідером Тибету, сподіваючись, що зможе отримати підтримку Китаю для чинення тиску на Іран в ході його майбутньої поїздки до Пекіна.

— Чому ж Китай не допоможе зупинити Тегеран?

— Це важке рішення для Пекіна. Оскільки Тегеран є постачальник номер один для Китаю природного газу та постачальник номер два нафти.

— Іншими словами, Сполучені Штати сподіваються, що маючи велику кількість партнерів буде можливо створити залізний заслін на шляху Ірану до приєднання до клубу ядерної зброї?

— Цілком імовірно, що Іран не погодиться піти на якусь угоду, котра б дозволила уникнути кризи навколо ядерної програми Ірану.

— Звичайно, Китай не зацікавлений у можливості розгортання масштабної іранської ядерної програми. Проте, як і росіяни, вони, ймовірно, розраховують, що ізраїльтяни не допустять цього. Так навіщо взагалі про це турбуватися?

— Шкода, що інші впливові члени міжнародного співтовариства не були готові зробити більше для вирішення питання іранської ядерної програми, для того щоб сподіватися уникнути військової конфронтації.

— Однак, якщо Китай не може зупинити Північну Корею, то може він зупинить Іран?

— Це правильно, і саме тому міжнародна спільнота має працювати разом.

— Існують переконливі докази пов’язування між собою північно-корейської та іранської ядерної програми. Чи можуть ці програми розглядатися одночасно?

Цілком ймовірно, що вони допомагають один одному в певних аспектах їхніх ядерних і ракетних програм. Північна Корея також брала участь у будівництві невідомих ядерних об’єктів в Сирії, які Ізраїль знищив у 2007 році. Чи потрібно дивуватись, якщо Іран міг би поділитись своїми ядерними знаннями?

— Китай конкурує зі Сполученими Штатами в космосі й існує інформація про те, що він намагається підірвати вплив Америки у кіберпросторі. Китай налагоджує відносини з сумнівними антиамериканськими режимами в країнах Африки і Латинської Америки, не кажучи вже про послідовне намагання зменшення дипломатичного впливу Сполучених Штатів по всьому світі. І особливо в таких вразливих місцях як Іран. Про це все американці вже забули?

— На даний час у Сполучених Штатів існує багато клопоту щодо Китаю, проте існує багато різних думок про те, що з цим робити.

— Свого часу комуністичний Китай вважався ворожою силою. Наскільки мені відомо, щодо цього в США не відбулося фундаментальних змін. Але тепер він вже друг чи союзник?

— Китай є зростаючою силою на міжнародній арені, котра все впевненішим способом добивається своїх національних інтересів. Хоча Пекін не буде згоден із цією характеристикою, Китай найточніше може бути охарактеризований як конкурент Сполучених Штатів.

Віктор КАСПРУК
Газета: