Стихію завжди складно передбачити, оскільки вона завжди падає як сніг на голову. Тому тут важливим є те, як діють органи місцевої влади, щоб запобігти гибелі людей і зменшити руйнівні наслідки природного катаклізму. Показовою в цьому плані є повінь, яка обрушилася минулого тижня на Центральну Європу. На відміну від Одеси, де стихія виявилася несподіванкою, європейці до подібного діяли рішуче, оперативно і професіонально, заздалегідь підготувавши план евакуації населення під час стихійного лиха. Почасти, це можливо й тому, що Європа вчиться на своїх помилках і пам’ятає, скажімо, про аналогічні паводки 2002 року. Тоді водна стихія завдала Європі збитків на 3 млрд євро.
Коли стихія атакувала минулих вихідних Чехію, там одразу в 40 містах оголосили третій, найвищий рівень загрози. Пожежники встановили металеві загородження та наповнені піском мішки від води. Як повідомила газета The Prague Post, від стихії вже загинуло двоє людей. У Празі закрито вісім станцій метро, перекрито дороги та евакуйовано людей із районів, де рівень річки Влтави досяг третього ступеня небезпеки. Школи та дитячі садки також припинили роботу. Прем’єр-міністр Петр Нечас скликав у неділю кілька екстрених нарад для координації дій під час надзвичайної ситуації. Ухвалено рішення, що влада виділить на боротьбу зі стихією понад 10 млн євро. «Боюся, що найгірше у нас ще попереду. Всі задіяні структури працюють на повну потужність, один на один зі стихією не залишиться ніхто», — цитує слова Нечаса ТСН.ua.
Тим часом у Німеччині від повені загинуло дві особи. Двоє людей зникло без вісти і тисячі було евакуйовано з будинків. «Невпинний дощ: армію викликали на боротьбу з повінню, яка ще більше посилилася». Такий заголовок дає під новиною про стихію німецький Der Spiegel. У неділю солдати бундесверу долучилися до рятувальників у найбільш постраждалих регіонах від повені на Півдні та Південному Сході. Найбільше від повені постраждали землі Баварія, Тюрінгія та Саксонія. Прем’єр-міністр Баварії Хорст Зеехофер сказав, що нинішня повінь може стати найбільш руйнівною для регіону. А найвищий посадовець Саксонії Станіслав Тілліх внаслідок стихійного лиха відмінив візит до Туреччини. Як повідомляє The Local, канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що потерпілі території можуть розраховувати на «повну підтримку» федеральних властей у боротьбі з паводками.
В Австрії паводки відбулися в західній та центральній частинах країни. За декілька днів тут випала місячна норма опадів. Одна людина загинула і ще двоє зникли без вісти. Найбільший удар стихії припав на землі Форальберг, долини Тіроля, Зальцбурга, а також Верхню Австрію. Сотні людей було евакуйовано із зон затоплення в районах Обердорфа, Куфштайна, Гмундена. У Нижній Австрії та Відні встановлено підвищену готовність до повені. Для допомоги місцевій владі комуні Таксенбах довелося залучити армію.
Ігор САМОКИШ, «День»
Під час стихії в Одесі...
Мер розважався у нічному клубі
Увечері 31 травня Одеса зазнала удару ураганного вітру, що супроводжувався сильним дощем — наслідки стихії, очевидно, ліквідуватимуть не менше тижня. Внаслідок урагану одна людина загинула, 36 осіб травмовано.
За даними аварійних служб, завдано значних пошкоджень системам енергопостачання, порушено роботу ряду газопроводів. Уже в ніч на 1 червня рятувальники МНС, аварійні служби енерго- та газових служб приступили до ліквідації наслідків урагану, рівного якому не було 30 років...
Втім, як з’ясувалося з виступу начальника Одеського облуправління МНС Володимира Боделана, далеко не всі належним чином підготувалися до удару стихії. За його словами, ніхто з міських комунальних служб не приступав до негайної ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, що склалася.
Що характерно, уже вранці в соціальних мережах появилися фото мера Одеси Олексія Костусєва, який увечері 31 травня розважався з віце-мером у нічному клубі. І не поспішав реагувати на критичну ситуацію... У суботу, щоправда, відбулося екстрене засідання міськради, на якому ухвалено невідкладні заходи ліквідації наслідків стихії.
Того ж дня прес-служба уряду з посиланням на віце-прем’єр-міністра Олександра Вілкула повідомила, що «питання допомоги Одесі у ліквідації наслідків стихії «перебуває на жорсткому контролі уряду, і в разі необхідності постраждалим територіям буде надано допомогу із Резервного фонду Кабінету Міністрів».
Михайло АКСАНЮК, Одеса