Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про «оптимістичну» заяву Керрі

Джон ХЕРБСТ: «Примирливі жести і мова не переконують Москву, щоб діяти правильно»
26 січня, 2016 - 11:54
ФОТО ОЛЕКСАНДРА КОСАРЄВА

США можуть розглянути можливість зняття санкцій проти Росії за військову агресію в Україні, якщо дії Кремля відповідатимуть вимогам Мінських угод. Як повідомляє Bloomberg, про це заявив держсекретар США Джон Керрі під час перебування в Давосі. За словами Керрі, Вашингтон може приступити до розгляду питання зняття санкцій протягом найближчих місяців. «Спільні зусилля обох сторін можуть призвести до виконання умов Мінських угод. Якщо це відбудеться, ми доберемося до місця, коли санкції можуть бути відповідним чином — у разі імплементації — скасовані», — цитує агентство слова держсекретаря США. Що цікаво, такий оптимістичний прогноз Керрі пролунав на тлі застереження заступника глави місії ОБСЄ в Україні Олександра Хуга, який заявив, що коли бойовики продовжать відкривати вогонь по патрулях СММ, то мінський процес буде припинено.

«День» звернувся до екс-посла США в Україні, члена Американської Ради Джона ХЕРБСТА з проханням прокоментувати «оптимістичну» заяву держсекретаря про можливість скасування санкцій проти Росії через декілька місяців.

«США І ЄС МАЮТЬ ЗБЕРІГАТИ САНКЦІЇ, ЩОБ ПЕРЕКОНАТИ КРЕМЛЬ ВИКОНАТИ СВОЇ МІНСЬКІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ»

— Зауваження держсекретаря Джона Керрі в Давосі підтвердило позицію США і ЄС щодо санкцій: що їх буде знято, коли Росія виконає всі свої зобов’язання згідно з Мінськими домовленостями, у тому числі, зокрема, виведення всіх своїх військ та озброєнь і повернення контролю за кордоном Україні. На жаль, пан Керрі висловив цю позицію оптимістичним тоном, щоб зробити її більш прийнятною для Москви. Як ми вже з сумом зрозуміли після вторгнення Росії до Криму майже два роки тому, примирливі жести і мова не переконують Москву в тому, щоб діяти правильно.

Санкції можуть бути скасовані протягом кількох місяців, якщо Москва насправді виконає всі свої Мінські зобов’язання. Це можливо, але малоймовірно. Можливість полягає ось у чому: ми бачили протягом останніх чотирьох місяців деякі ознаки того, що Москва втомилася від своєї війни на Донбасі. Ці ознаки включають у себе:

— Зменшення порушень режиму припинення вогню, починаючи з вересня минулого року, хоч досі їх кількість становить десятки.

— Таємничі смерті деяких місцевих лідерів «ДНР» і «ЛНР» восени минулого року.

— Призначення Бориса Гризлова як нового головного російського переговірника в Мінську.

— Нещодавні публічні переговори між Вікторією Нуланд і Владиславом Сурковим.

— Позитивна характеристика цих переговорів Сурковим.

Ключове питання, звичайно, полягає в тому, чи справді ці ознаки означають готовність Москви припинити свою агресію. Мені здається, що в найближчі кілька місяців Кремль намагатиметься наполягати на проведені конституційної реформи України, що дасть «ЛНР» і «ДНР» ефективне вето на зовнішню політику України — повний нон стартер. А коли цей гамбіт провалиться, Кремлю доведеться вирішити, чи варта його мета на Донбасі економічних затрат.

США і ЄС мають зберігати санкції, щоб переконати Кремль виконати свої Мінські зобов’язання. США також мають надати Україні оборонну смертоносну зброю, щоб вона могла краще захистити себе проти порушень Росією режиму припинення вогню, і ці озброєння стали б стримуванням проти будь-яких російських задумів, що новий наступ забезпечив би їм вигіднішу угоду на сході України. Крім того, Великобританія повинна запровадити нові адресні санкції у зв’язку з роллю російського уряду у вбивстві Литвиненка.

Микола СІРУК, «День»
Газета: