Новий рік приніс Україні ще більше страждань. Бойовики-сепаратисти, підтримувані російськими військами, розпочали атаку Донецька і Луганська. Дипломатичні спроби врегулювати конфлікт виявилися безуспішними, не вдалося навіть укріпити перемир’я, і припинення вогню було порушено. Заходу, включаючи США, необхідно серйозно поставитися до питання допомоги Україні, якщо вони не хочуть, щоб ситуація погіршилася ще більше. А це означає, слід виділити більше грошей на оборону України.
Після інтервенції регулярних військових частин російської армії на схід України у серпні 5 вересня в Мінську було узгоджено перемир’я. Але умови перемир’я постійно порушували, оскільки на лінії фронту регулярно відбувалися обстріли.
Після грудневого затишшя цього місяця боротьба знову загострилася. Лідер так званої Донецької Народної Республіки нещодавно заявив, що візьме весь Донецьк. Наступного ж дня сепаратисти, очевидно доповнені російськими військами, обстріляли Маріуполь, від обстрілу загинуло тридцять цивільних осіб.
Москва нічого не зробила для мирного врегулювання. Вона не відвела свою зброю і не забезпечила безпеку українсько-російського кордону, як обіцяла у Мінську. Президент Росії Володимир Путін продовжує заперечувати той факт, що його війська воюють в Україні, навіть коли російське телебачення показує сюжети, де є солдати у формі збройних сил Росії.
Все вказує на те, що Кремль прагне підтримувати конфлікт, щоб мати змогу чинити тиск на уряд України і дестабілізувати його.
Для Заходу це питання виходить за межі України. Росія порушила всі правила і закони, що підтримували мир, стабільність і безпеку в Європі упродовж майже сімдесяти років і вдалася до сили, щоб змінити кордони. Якщо Захід не дасть їй відсіч, то зіткнеться з проблемами чи навіть збройними сутичками, розпочатими Росією будь-де, що вимагатиме ще більш затратних дій у відповідь.
До цього дня Сполучені Штати і Європейський Союз відповідали на агресію Росії економічними санкціями. Вони завдали серйозних збитків економіці Росії, але все ще не досягли своєї політичної мети — змусити Москву дотриматися умов угоди.
США також надали військову підтримку Києву. Але поки що вона становить всього 120 мільйонів доларів і обмежена нелетальними допоміжними засобами.
Вашингтон повинен зробити більше, аби змусити Росію змінити курс. А це означає надати українським військовим достатньо засобів, щоб зробити подальшу агресію настільки дорогою, аби Путін і російська армія не змогли вдатися до ескалації конфлікту.
Вісім колишніх працівників служби національної безпеки США — ми двоє плюс колишній представник США при НАТО Іво Даалдер, колишній заступник помічника міністра оборони зі стратегії Мішель Флурной, колишній посол США в Україні Джон Гербст, колишній заступник помічника міністра оборони Ян Лодал, колишній головнокомандувач об’єднаними збройними силами НАТО в Європі Джеймс Ставрідіс та колишній заступник командувача Європейського командування США Чарльз Вальд — зібралися разом, щоб сформулювати наступні рекомендації для негайних дій. (Вони будуть опубліковані в понеділок у звіті під назвою «Збереження незалежності України, протистояння російській агресії: що повинні зробити США і НАТО».)
По-перше, Білий дім і Конгрес повинні виділити серйозні гроші для оборони України: один мільярд військової допомоги у цьому фіскальному році, а також додатково по одному мільярду в 2016 і 2017 фіскальних роках. Конгрес повинен не тільки авторизувати допомогу, як це було зроблено минулого року в законі про підтримку свободи України, а й виділити кошти.
По-друге, уряд США повинен змінити свою політику і почати надавати летальну зброю Україні. Можна бути впевненими, що більшість із вищезгаданих коштів піде на нелетальне озброєння. Наприклад, українським військовим конче необхідні контрбатарейні радари, щоб визначати джерело ракетного і артилерійського вогню противника, що є причиною 70 відсотків смертей серед українців.
Водночас українцям потрібна і захисна зброя, особливо легка бронебійна. Протитанковим ракетам, що є на озброєнні в Україні, більше двадцяти років, і більша частина з них непридатна. Протитанкова зброя США могла б заповнити цю важливу прогалину.
По-третє, уряд США повинен переконати інших країн-членів НАТО підтримати Україну, особливо ті країни, які також оперують обладнанням і системами озброєння колишнього Радянського Союзу, сумісними з технікою України. Ми переконані, що якщо Сполучені Штати почнуть надавати Україні летальну зброю, інші країни-члени НАТО теж почнуть це робити.
Часу обмаль. За три місяці на сході України почнеться весна, і наступ може стати інтенсивнішим. Ми повинні допомогти Україні стримати його.
The Washington Post, 29 січня 2015 р.
Стівен ПАЙФЕР, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса, колишній посол США в Україні. Строуб ТЕЛБОТТ, президент Інституту Брукінгса, обіймав посаду заступника держсекретаря США з 1994 по 2001 рік.