Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

3,5 тисячі років тому на території Донбасу добували руду

6 серпня, 2003 - 00:00

Відразу декілька великих знахідок вдалося виявити на розкопках луганським археологам. Найбільшою й, без перебільшення, сенсаційною новиною стало виявлення на території Бахмутської улоговини в Попаснянському районі древньої шахти з видобутку мідної руди, датованої 15-м століттям до нашої ери.

Спочатку археологи виявили жертовне поховання тварини, а потім останки древньої людини, можливо, рудокопа. Вуглецевий аналіз показав, що цим останкам уже близько 3,5 тис. років. Потім знайшли шахту, збудовану, як вважають експерти, правильно з погляду інженерних розрахунків. Фахівці розцінюють ці факти як доказ того, що Донбас має своє, цілком почесне в історії світової цивілізації місце, оскільки вже в давнину його жителі займалися таким технологічним промислом, як видобуток руди. За припущенням вчених, розробкою шахти займалися древні іранці, які раніше, в епоху розквіту Древнього Єгипту, жили на території сучасного Донбасу.

Експерти, в тому числі й ректор Донбаського гірничо- металургійного університету (м. Алчевськ Луганської області) Володимир Дорофєєв, який курирує цю програму, вважають, що шахта не менш унікальна, ніж легендарні копальні царя Соломона, й що подібних знахідок не було не тільки на території України, а й у всій Східній Європі.

На нащодавньому міжнародному семінарі з гірничої археології вчені ухвалили рішення звернутися до Кабінету Міністрів України з проханням підтримати подальші роботи експедиції. Значущість досліджень підтвердили експерти з Росії, Іспанії, Польщі, Німеччини й Америки. Є також пропозиція створити в Картамиші туристичний центр.

Іншою значною археологічною подією стала знахідка оголення пісковика з відбитками флори кам’яновугільного періоду в селі Волнухіне Лутугінського району Луганської області. На поверхні пласта збереглося зображення гігантських рослин, що росли близько 300 тисяч років тому на території нашої області. Зокрема, добре помітні контури древнього хвоща. Розмір оголення пісковика становить близько 30 метрів. Є плани створити з його фрагмента музейний експонат. На Луганщині є велика кількість подібних пластів різних розмірів. Найбільшим з них вважається геологічна пам’ятка «Королівські скелі» (Свердловський район), його розміри досягають майже 100 метрів.

Олена ПРИВЕН, Луганськ
Газета: 
Рубрика: