Оцінити безкоштовно й показати всім, а за бажанням і продати старі сімейні чи випадкові фото — таку пропозицію для всіх, хто має раритетні світлини, зробив Краєзнавчий музей Вінницької області спільно з місцевим меценатом і колекціонером Володимиром Козюком. Акція називається фестиваль-конкурс «Минуле Поділля у старій світлині». Завдяки цій акції науковці сподіваються відкрити невідомі сторінки історії Вінниччини. Тим паче, що фото показує всі сторони життя: типи тогочасних людей, архітектуру, культуру, соціальний устрій, релігію, побут та інші аспекти. За перші тижні до музею принесли майже 200 фотографій і навіть цілий сімейний альбом, датований 1800-ми роками.
— Наші відвідувачки й працівниці музею люблять вглядатись у старовинні фото, які були капелюшки, як вдягалась кравчиня, а як власник мануфактурної фабрики, — каже директор музею Катерина Висоцька, — тим паче цінною спільна колекція буде тим, що фотографія майже не використовується в історичних розвідках, хоча вона несе багато цікавої, а головне — достовірної інформації.
Серед нових знахідок багато знімків солдатів царської армії, на яких рядові стоять у шкіряних костюмах, селянству притаманні добротні кожухи, свити; жінки й навіть маленькі дівчатка вбрані в намисто з коралів. Є віньєтка останнього випуску жіночої гімназії — 1918 року.
— Ми очікуємо, що цей фестиваль відкриє багато «родзинок» нашої історії, а також надасть можливість дізнатись про справжню вартість сімейних альбомів чи випадкових поодиноких фото, які мають люди. Інколи їх, як непотріб, просто викидають чи спалюють, проте один знімок може коштувати 500 дол., залежно від того, хто фотограф і що сфотографовано, вже не кажучи про історичну цінність, — зазначив Володимир Козюк.
Також передбачено чимало номінацій для учасників фестивалю. До 3 тис. грн. — за найстаріше, сенсаційне, краще портретне, історичне, релігійне фото, на військову, архітектурну, етнографічну тематику, і багато інших відзнак. До участі запрошені як приватні особи, так і бібліотеки, музеї, архіви, школи, колекціонери незалежно від місця проживання. Адже люди роз’їхались, а фото рідного краю можуть зберігати навіть живучи за кордоном. Єдине обмеження: фотографії мають бути до 1930 року, тобто ті, яким близько 80 років. Фото прийматимуть до 10 лютого, чітко фіксуючи власника (музей зобов’язується зберегти й повернути всі світлини). Згодом, планується зробити електронний каталог старовинних подільських фотографій.