Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Арсенале-2012»: антиутопії та золотий лотос

Перша українська бієнале мистецтв оголосила остаточний список учасників
3 квітня, 2012 - 00:00
ФОТО НАДАНЕ «МИСТЕЦЬКИМ АРСЕНАЛОМ»

Оголошення відбулося у столичному «Мистецькому Арсеналі», котрий стане центральним майданчиком Бієнале. Загалом в «Арсеналі» буде виставлено близько 250 творів 100 художників із різних країн світу — від Японії і В’єтнаму до Нової Зеландії й США. 40 робіт створено спеціально для виставки. Так, патріарх актуального мистецтва, японка Яйоі Кусами, покаже інсталяцію «Сліди вічності» та два нових великих полотна. Під враженнями від будівлі «Мистецького Арсеналу» британка Філліда Барлогу побудувала тричастинну роботу «Розлом», в якій ужито промислові елементи. Наш знаменитий земляк, виходець із Харкова, фотохудожник Борис Михайлов надасть «Арсеналу» нову серію світлин заводів, де гігантська архітектура поєднується з постатями поодиноких працівників.

Ще один наш земляк, всесвітньо уславлений концептуаліст Ілля Кабаков (народився у Дніпропетровську) покаже свою велетенську антиутопічну роботу «Пам’ятник зниклої цивілізації». Після серії презентацій у головних світових столицях до Києва привезуть масштабну інсталяцію китайського митця-дисидента Ай Вейвея «Голови зодіака/Коло тварин» — серію з 12 бронзових голів, що відображають знаки китайського зодіаку та навіяні реліквіями XVIII століття з Садів довершеної ясності у Пекіні. Увагу глядачів безумовно привернуть фільм генія відеоарту Білла Вайоли «Іржа», інсталяції французького класика Луїз Буржуа й американського провокатора Пола Маккарті.

Окрім основної виставки, за сприянням авторитетного Центру сучасного мистецтва «Замок Уяздовський» (Варшава, Польща) буде проведено «Подвійну гру» — спільну експозицію польських і українських митців, котра, окрім візуальної частини, включатиме музику й перформанси. У рамках проекту «Прадавні форми: актуальний погляд» на території «Мистецького Арсеналу» уздовж колишніх укріплень-валів Старої Печерської фортеці планується встановити близько сотні автентичних музейних пам’яток — архаїчних скульптур кам’яних баб, що датуються ІІІ тисячоліттям до н.е. — ХІІ століттям, що належать до збірок низки музеїв.

Паралельна програма бієнале містить культурні та мистецькі події, що проводитимуться силами вітчизняних митців та кураторів на різних виставкових майданчиках не тільки в Києві, а й у Херсоні, Харкові, Одесі, Дніпропетровську. Теоретичну частину забезпечуватиме дискусійна платформа «Мистецтво після кінця світу» (куратор — Катерина Дьоготь); знайдеться місце і для освітньої програми, призначеної для різних аудиторій — від професіоналів у сфері мистецтва до дітей.

«Арсенале-2012» матиме тематичне гасло «Найкращі часи, найгірші часи. Відродження і Апокаліпсис у сучасному мистецтві» й пройде від 24 травня до 31 липня цього року. Куратор усього проекту — Девід Елліотт, комісар — генеральний директор «Мистецького Арсеналу» Наталія Заболотна. Першою акцією «Арсенале» стане встановлення 7 квітня на Майдані незалежності 10-метрової скульптури у вигляді золотої квітки лотоса, виконаної корейським дизайнером і художником Цоєм Джонгом Хва.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 
Рубрика: