Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Авіаболячки

Влітку починають літати навіть ті, хто зазвичай літаків боїться
6 серпня, 2008 - 00:00

Бажання скоріше опинитися на омріяному заморському пляжі виявляється сильнішим за страх. Щоправда, доводиться пройти через стрес, який загострює деякі хронічні болячки, але стрес є супутником будь-якого авіаперельоту. Є речі, яких варто побоюватися в повітрі, й більш серйозні за тріпання нервів.

Насправді світова статистика показує, що з усіх звернень пасажирів до стюардес з приводу різного роду нездужання лише чверть носила серйозний медичний характер і вимагала дійсної допомоги. На щастя, меддопомога в повітрі потрібна не так вже й часто, зазначає pravda.ru. Навіть у людей, які страждають від серцево-судинних та легеневих проблем, зазвичай не виникає приводу звернутися до стюардеси.

Основні недуги, що підстерігають пасажирів, є суто літаковими, пов’язаними з незначним зневодненням організму, тривалим нерухомим сидінням і зниженим вмістом кисню в салоні. Останнє відчувають не лише сердечники та люди з хронічними легеневими захворюваннями, але й ті, хто вирушає в політ з хворим горлом. Через нестачу кисню вони можуть відчути біль у грудях.

Ті, хто вирушає в подорож з легким кашлем і нежиттю, ризикують отримати аероотит. Через перепад тиску інфекція може переміститися з носоглотки до середнього вуха. Але ще більше незручностей ваша застуда може завдати навколишньому середовищу. Бактерії та віруси легко розповсюдяться від однієї людини до іншої в замкненому просторі салону літака. А сухість слизових оболонок рота й носа через легке зневоднення допоможуть їм безперешкодно переміститися в глиб організму.

Свій внесок в погане самопочуття під час польоту роблять чашки кави та келихи з алкоголем: у великій кількості й те, й інше може викликати порушення серцевого ритму. Інша проблема — неприємні відчуття в ногах, вони затікають від довгого сидіння. Гірше за все тим, хто вже має проблеми з венами, й тим, у кого цукровий діабет. Відчуття тісного взуття, ниючі суглоби та м’язи, глухий біль у шлунку та метеоризми — все це результати нерухомості.

Крім того, під час авіаподорожі через перепад тиску даються взнаки... не поліковані зуби. Чим більшою є каріозна порожнина, тим інтенсивнішим може бути зубний біль. А тепер подивимося, як повинен поводитися в літаку ідеальний пасажир, щоб у нього не виникло приводу звертатися за меддопомогою.

Під час польоту він п’є достатню кількість рідини, уникаючи при цьому напоїв спиртних і тих, що містять кофеїн («Кока-кола», «Пепсі- кола», енергетики). Достатня кількість — одна-дві склянки води на годину. Кожної години він встає з крісла, потягується й рухається. принаймні, десять хвилин. Коли сидить, намагається міняти позу, ворушити ногами, але не схрещує їх. Тримає при собі медикаменти, в яких має потребу — серцеві ліки, спрей «проти ангіни», інгалятор для астми. Звісно, весь набір повинен знаходитися в ручній поклажі й так, щоб препарат легко було відшукати.

До кишені сорочки, куртки чи піджака добре було б покласти листок з перерахованими медичними проблемами та ліками — на той випадок, якщо вам буде потрібна допомога в складній ситуації. Якщо летить застудженим, не забуває капати в ніс судиннозвужуючі краплі — нафтизин, санорин, галазолін. Щоб не закладало вуха, ідеальний пасажир жує жувальну гумку або лимонні пастилки. Це, до речі, допомагає запобігти аероотиту.

Олександр БОРИСОВ
Газета: 
Рубрика: