Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бах, як і раніше, в моді

Серед музикантів, меломанів і... власників мобільних телефонів
14 червня, 2005 - 00:00
«КИЇВСЬКІ СОЛІСТИ» ТА МАЕСТРО БОГОДАР КОТОРОВИЧ

16 червня камерний оркестр «Київські солісти» завершить свій черговий насичений подіями концертний сезон; цього вечора публіка Колонного залу Національної філармонії почує музику Й. С. Баха, І. Е. Урбайтіса, Я. Сибеліуса,Ф. Мендельсона. Треба сказати, що між цими композиторами більш тісні зв’язки, ніж здається на перший погляд: адже саме Мендельсон «воскресив» для широкої публіки геніальну спадщину Й. С. Баха,грунтовно призабуту на початок XIX ст. Зараз важко повірити в те, що сини Баха (також вельми обдаровані композитори, але все ж менш популярні в наш час) колись цілком затьмарювали унікальний талант батька… А Урбайтіс — автор «Бах-варіацій» для 4-х скрипок.

Третій і Шостий Бранденбурзькі концерти Баха написано для струнних інструментів в супроводі клавесина. Концерт №3 музикознавці називають «вершиною творчості великого композитора»... Однак хочеться уточнити, що у цього неповторного генія немає твору, який не був би вершиною! Музика Баха завжди приваблювала поєднанням шляхетності і життєлюбства, дотепної винахідливості, філософської глибини і природності — тому його музичний стиль важко назвати архаїчним, а творча спадщина, якій близько 300 років, не перестає бути модною — запитайте не тільки будь-якого професійного музиканта, але і будь-якого… власника мобільного телефону.

Чудова музика Мендельсона — скарб європейської художньої культури. Ще зовсім юним композитор створював шедеври, що і зараз залишаються частиною сучасного життя. Октет мі бемоль мажор для струнного оркестру, який буде виконано в концерті, створено 1825 року: його автору тоді було 16… Проте безперечний і яскравий талант уже тут ушляхетнено зрілою майстерністю композиторського письма. Масштабність і свобода висловлювання наближає цей твір до камерної симфонії.

Державний камерний ансамбль «Київські солісти» було створено Народним артистом України, лауреатом міжнародних конкурсів, професором Національної музичної академії Богодаром Которовичем. Незважаючи на «молодість» колективу, його художня повноцінність в культурному житті країни і здатність представляти Україну за кордоном уже давно не викликає сумнівів і розбіжностей. Гастролі «Київських солістів», їх концерти, участь в найцікавіших фестивалях незмінно викликають резонанс преси — від просто схвальних до прямо- таки захоплених відгуків. На найпрестижніших фестивалях музикантів оцінюють надзвичайно високо: наприклад, 2001 року за виступ на ХХХ Міжнародному музичному фестивалі-конкурсі молодіжних оркестрів (м. Відень) «Київські солісти» отримали Гран-прі фестивалю і перші премії ще в двох номінаціях. За популяризацію української культури і мистецтва за кордоном ансамбль нагороджено грамотою «Посол української культури». В Україні нею володіють тільки три художніх колективи.

Назва колективу говорить сама за себе: адже солісти не можуть дозволити собі низького професійного рівня, бо всі вони, так би мовити, на видноті. У складі ансамблю — лауреати національних і міжнародних конкурсів. Звучить поетично, але за красою поезії стоїть щоденна проза: трудомісткі репетиції, професіоналізм, перевірений непростим режимом концертів.

«Київські солісти», як і класична музика, можуть подобатися чи ні. Але вони не залишають байдужими. Вишуканість завжди знаходить шанувальників: адже доброго смаку в культурному просторі України сьогодні так небагато…

Олена ЖУКОВА. Фото надане автором
Газета: 
Рубрика: