Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бал і музика різних континентів

Національна опера запрошує
20 жовтня, 2005 - 00:00
МАЕСТРО ГЕРМАН МАКАРЕНКО / ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА У ВИХОРІ ВАЛЬСУ КРУЖЛЯЮЧИ... ФОТО З АРХІВУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ОПЕРИ УКРАЇНИ

Iз п’ятниці до неділі Національна опера України запрошує публіку на два цікаві міжнародні проекти: відбудеться «Віденський бал» і пройде гала-концерт «Музика всіх континентів».

Із десятої години вечора 21 жовтня й до шостої ранку наступного дня пройде «Віденський бал в опері», який організовує Посольство Австрійської Республіки в Україні. Він приурочений до Національного свята Австрії (його святкуватимуть 26 жовтня)...

Традиція проводити бали у Відні сягає кореням в далеке минуле. Спочатку ці вечори були доступні лише членам коронованих сімей та аристократії. Потім у XVIII столітті з появою нового класу буржуазії їх почали влаштовувати буржуа. Але особливої популярності вони набули в XIX столітті й багато в чому цьому сприяла творчість знаменитої династії віденських композиторів Штраусів. Покружляти у вальсі, станцювати полонез і польку полюбили люди з різних прошарків суспільства. Як правило, Віденські бали відбуваються взимку й проводять їх представники різних гільдій: булочники, кравці, юристи, медики тощо (усього до 300 балів). Але найпрестижнішими світськими заходами вважається: Віденський філармонічний бал, Кавово-пивний бал, а вершиною сезону є Віденський оперний бал. На нього з’їжджаються знаменитості з різних країн. Як розказують ті, кому вдалося побувати на такому VIP вечорі, — це «фантастичні відчуття не просто свята, а якоїсь казки для дорослих»: блиск люстр, гірлянди живих квітів, прекрасна музика, бризки шампанського, можливість поспілкуватися та потанцювати з політиками, дипломатами, бізнесменами, діячами культури.

— Наш «Віденський бал в опері» передбачає дуже цікаву програму: розважальну, концертну, танцювальну. Будуть сюрпризи, подарунки та феєрверки, — розказав диригент Національної опери та музичний керівник проекту Герман Макаренко. — В Австрії вже склалася певна традиція проведення балів, але ми вирішили не копіювати, оскільки копія завжди гірша за оригінал, а придумали вечір по-своєму. Наприклад, традиційно віденські бали відкриваються «Полонезом» Вербера. Наш оркестр Національної опери також виконає «Полонез», але Петра Чайковського. У концертній програмі звучатиме не тільки музика короля вальсів Штрауса (до речі, він, який написав справжні танцювальні музичні перлини, ніколи сам на балах не танцював), але й популярні твори інших композиторів-класиків.

У концертній програмі, крім оркестрантів, виступлять співаки: Володимир Гришко та Сусанна Чахоян, а також артисти балету нашого театру. Потім глядачі зможуть і самі стати активними учасниками балу — танцювальну частину вечора забезпечать музиканти з Луганська — Донбаський симфонічний оркестр під управлінням австрійського диригента та композитора Курта Шміда.

До речі, очікується, що на балу побувають 1500 осіб. Тих, хто отримав запрошення чи купив квиток, попереджені, що на цьому заході є визначене правило: чоловіки одягають фраки чи смокінги, а жінки — вечірні сукні. Щоб провести цей світський раут на вищому рівні, було створено оргкомітет «Віденського балу в опері». Повинен зазначити, що підготовка проводилася дуже ґрунтовно, залучено цілу групу спонсорів, оскільки провести бал непросто й накладно у фінансовому плані, але, повірте, все це варте того, щоб там побувати. Як сказав посол Австрії Міхаель Міїсс, «ніхто з гостей не нудьгуватиме». А ті дами, які прийдуть без кавалера, мають шанс особисто станцювати тур вальсу з цим відомим австрійським дипломатом. Танцювальним майданчиком стане партер театру. Спеціально для балу крісла з нього демонтують. Організатори запевняють, що цей бал запам’ятається публіці на все життя...

А в неділю я запрошую знову прийти до Національної опери на добродійний концерт «Музика всіх континентів», який присвячено 60-річчю Організації Об’єднаних Націй. Ця програма пройде в рамках творчого проекту «Концерт прем’єр». На вечорі оркестр Національної опери виконає музичні твори Америки, Австралії, Європи, Азії й Африки. Ми почнемо з гімну Об’єднаних націй, написаному Павлом Казальсом (це неофіційний гімн ООН), а потім прозвучить увертюра до опери «Тарас Бульба» основоположника української класичної музики Миколи Лисенка. На вечорі виступлять оперні зірки — Вікторія Лук’янець і Володимир Гришко, а також молодий талант (учень Музичної школи ім. М. В. Лисенко, клас В. Козлова) Антоній Баришевський.

Як підкреслив Френсіс О’Доннелл, координатор системи ООН в Україні: «Концерт «Музика всіх континентів» дасть можливість публіці не лише приємно провести вечір, але він іще має важливу добродійну місію. Фонд «Україна 3000» передасть кошти, зібрані за продаж квитків, й особисті пожертвування людей для надання допомоги хворим дітям, які лікуються в Педіатричному онкологічному гематологічному центрі «Охматдит».

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: