У Національній музичній академії України ім. П. Чайковського планується проведення низки заходів на згадку про фундатора її органного класу. У стінах Національного будинку органної та камерної музики пройшов концерт з участю його знаменитих учнів — Ірини Каліновської, Володимира Кошуби, Ольги Дмитренко, а також українських органістів «другого» покоління — студентів НМАУ.
Життя людини швидкоплинне, але не безслідне — кожний з нас залишає цій землі частинку себе, своєї душі, своїх прагнень та ідеалів. Але створити справжні пам’ятки підвладно лише істинним художникам. Сила їхнього таланту, беззавітної відданості мистецтву та безкорисливій любові до прекрасного відкриває дорогу в безсмертя. Така вічність відкрита для Арсенія Миколайовича Котляревського — заслуженого діяча мистецтв України, члена Спілки композиторів України, музикознавця, лектора, видатного органіста другої половини ХХ століття.
Він був незвичайною та універсальною людиною. Широка професійна сфера його діяльності — це історія музики, органне виконавство, камерний ансамбль, мистецтво камерного вокалу. У різні роки він очолював кафедри провідних музичних вузів країни.
Уродженець Орененбаума (15 січня 1910 р.), А. М. Котляревський 1935 року закінчив Ленінградську консерваторію як музикознавець, а 1938 року цей же навчальний заклад присвоїв йому кваліфікацію органіста.
Музикант був талановитим інтерпретатором багатьох творів світової класики, автором їхніх оригінальних транскрипцій. Його сольний репертуар вражає своєю багатосторонністю. Кожний свій виступ Арсен Миколайович супроводив власною анотацією — невеличкою тематичною лекцією. Він умів зацікавити та налаштувати аудиторію декількома словами.
На запрошення ректорату Київської консерваторії восени 1969 року Арсен Миколайович приїхав до Києва. Завдяки зусиллям і цілеспрямованості Котляревського вже наступний, 1970, рік став роком утворення першого органного класу в Україні. Спостерігаючи за успіхом і натхненною роботою А. Котляревського та його учнів, музичні діячі країни стали звертати свою увагу на розвиток органного мистецтва в республіці. А в багатьох обласних філармоніях були встановлені або відреставровані органи в концертних залах. Так була започаткована велика справа — розвиток органної культури в Україні, виконавської школи, фундатором і наставником якої є Арсен Миколайович Котляревський. Завдяки ініціативі цього музиканта в Києві було створено Будинок органної музики — самостійної концертної організації, що стала центром органного мистецтва нашої країни.
Довгі роки будівля костелу на вулиці Червоноармійській, збудованого архітектором Городецьким, виконувала функцію міського архіву й перебувала у жалюгідному стані. Повільно руйнувався фасад єдиної в місті пам’ятки готичного стилю. Деякі музиканти Києва пропонували, щоб костел переобладнати під концертний зал, але в умовах радянської системи ці ідеї були нереальними. Багато труднощів і перешкод (бюрократичних, ідеологічних) довелося подолати Арсенію Миколайовичу в досягненні своєї мети. У цьому питанні він виявив талант дипломата. Йому вдалося переконати тодішніх чиновників від культури, й 1981 року в Києві було створено Республіканський будинок органної та камерної музики (нині Національний будинок органної та камерної музики України). Тоді ж, залишивши викладання в консерваторії, А. Котляревський очолив як художній керівник цей концертний зал. Дуже скоро він зробив Будинок справжнім центром органної культури в Україні. І сьогодні тут проходить багато концертів, виступають вітчизняні й закордонні митці, проводяться фестивалі, здійснюються записи…