«У його черепі, який нагадує куполи Мікеланджело, зосереджена уся музика. Уся прекрасна музика покоїться у ньому, як немовля на руках рафаелівської Мадонни», — ці слова, що їх видатний піаніст Генріх Нейгауз сказав на адресу свого улюбленого учня, якнайкраще висловлюють сутність генія Святослава Ріхтера — митця із космічним світосприйняттям. Його навіть незручно називати просто музикантом. Скоріше, він був філософом, мислителем і Учителем життя. Те, що робив Ріхтер, коли сідав за рояль, нагадувало дослідження Всесвіту. І людина, яка хоча би раз торкнулася цього «дослідження», ніби розпочинала для себе новий відлік часу.
Березень для українських меломанів — це місяць під знаком Ріхтера. Святослав Теофілович народився 20 березня 1915 року у Житомирі. Дитинство його пройшло в Одесі. Переїхавши до Москви, видатний піаніст не забув своїх українських шанувальників: протягом 40 років він виступав у Харкові, Донецьку, Львові, Ужгороді, Дніпропетровську, інших містах. Особливою сторінкою нашого культурного життя були концерти видатного піаніста у Колонному залі імені Лисенка. Адміністрація філармонії, йдучи назустріч численним бажаючим послухати гру неперевершеного музиканта, продавала величезну кількість вхідних квитків. Шанувальники Ріхтера стояли у проходах і за колонами. На сцені у кілька рядів ставили додаткові стільці. І все одно на всіх бажаючих місць не вистачало, а тому студенти консерваторії влазили до зали через вікна, деякі по кілька годин перед концертом сиділи у футлярах для арф, щоб потім здалеку, із-за куліс слухати гру, яка щоразу сприймалася як мистецьке одкровення.
Навіть слухати, як Ріхтер грає гами, було невимовною насолодою, таким особливим було його торкання клавіатури. Видатні музиканти кажуть, що місце, що його посідав Ріхтер у світовому мистецтві, досі порожнє. Але залишилися послідовники, яких цей велетень духу вчив, причому не за допомогою технічних вправ, а шляхом свого особистого прикладу.
Двоє із них 18 березня візьмуть участь у концерті, присвяченому пам’яті Святослава Ріхтера, що відбудеться у Колонному залі імені Лисенка. Це лауреат міжнародних конкурсів Елісо Вірсаладзе, піаністка, яка неодноразово брала участь у, започаткованому Ріхтером, фестивалі музики і живопису «Грудневі вечори», що проходив у Музеї образотворчих мистецтв імені Пушкіна у Москві, та лауреат міжнародних конкурсів, володарка Міжнародної премії «Тріумф» Наталія Гутман, яка також виступала у концертах «Грудневих вечорів», і багато грала в різних за складом інструментальних ансамблях разом із Святославом Ріхтером. У виконанні цих всесвітньо відомих артисток прозвучать твори для віолончелі і фортепіано: «12 варіацій на теми ораторії Геделя «Іуда Маккавей», що належать перу Бетховена, та сонати Шопена і Рахманінова.