Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Без стереотипів

Чи готові українці не ділити домашні справи на жіночі та чоловічі?
24 грудня, 2015 - 10:24

У родині Михайла та Ірини клопотів вистачає: виховують трьох діток, старшому синові шість років, а дівчаткам-близняткам — рік та сім місяців.  Працюють батьки у сфері ІТ-технологій. Та попри зайнятість роботою та дитячими справами, знаходять час одне для одного і спільно виконують хатню роботу. Михайло не цурається кухні, у сфері його обов’язків також заколисування менших доньок та відвідуванням сином спортивної секції з карате.

Така родина, може, для когось і не дивина. Та, як доводять соціологічні опитування, проведені на замовлення Фонду народонаселення ООН в Україні у рамках інформаційної кампанії «Щастя в чотири руки», лише 22% чоловіків готові брати на себе частину домашніх обов’язків, часто відмовляються через стереотипи, що це — жіноча справа. Розвінчати усі міфи та застарілі твердження про стосунки в родині упродовж останніх місяців намагаються експерти кампанії «Щастя в чотири руки». Наразі проект добігає кінця, а на офіційній сторінці в Інтернеті з’явилася ціла галерея щасливих подружніх пар, які не ділять обов’язки, а роблять все разом, представлені секрети щастя у родинах українських знаменитостей, а також  фото звичайних сімей, де, приміром, татусь разом із маленьким сином забиває гвіздки.

На простих прикладах фахівці демонструють альтернативу — як може бути інакше. Адже без подолання стереотипів у родині — неможливо будувати гендерно рівне суспільство. Як досягати гармонії в чотири руки, розповідає психолог проекту Ольга Альохіна: «Кожна родина може створювати той комфорт, який їй хочеться. Якщо я хочу, щоб чоловік мені допомагав у чомусь, то налагоджую комунікацію, і це треба робити щиро, а не так, як звикли, прикриваючись шаблонами. У консультаціях із подружжями цю тему порушує приблизно одна п’ята частина, коли партнери живуть у полоні стереотипів, що це суто чоловіче або жіноче. Жінки скаржаться, що чоловіки не хочуть нічим допомагати, часто звучить зізнання: мені тяжко, я втомилась, або починають здалеку заходити, що стосунки перестали тішити, хочу розлучення, але не готова приймати рішення. А потім виявляється, що причина — у порушених комунікативних навичках та старих стереотипах. Часто буває, що чоловіки не проти допомогти дружині, якби тільки це не стосувалось їхньої мужності, бо що скажуть друзі. Але якщо у жінки краще виходить заробляти гроші, а чоловік гарно порається з пелюшками, то чому б і ні?»

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: