Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Більшість птахів уже повернулися додому

26 квітня, 2012 - 00:00
ОДНА З НАЙПЕРШИХ ПЕРЕЛІТНИХ ПТАШОК, ЯКА ПОВЕРТАЄТЬСЯ ДОДОМУ НА ГНІЗДУВАННЯ, — ШПАК. В УКРАЇНІ ЦЯ ПТАШКА ЩЕ Й ОДНА З НАЙВІДОМІШИХ — НЕДАРМА ЗРОБЛЕНІ ШКОЛЯРАМИ БУДИНОЧКИ ДЛЯ ПТАШОК НАЗИВАЮТЬСЯ ШПАКІВНЯМИ / ФОТО З FACEBOOK-СТОРІНКИ ЄВГЕНА МАРЧУКА

Днями в Київській області люди почули першу цього року зозулю. А зовсім скоро в повітрі розіллється улюблений і такий очікуваний спів солов’я... Пташки вже повернулися додому після зимівлі, розповідає «Дню» Геннадій ФЕСЕНКО, молодший науковий співробітник Інституту зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України. «Більшість видів птахів уже повернулися з зимівлі. На Півдні — вже фактично всі, а на Півночі потрібно ще днів десять для їхнього остаточного повернення», — розповідає науковець.

За його словами, додому вже повернулася більшість співочих пташок: дрозди, деякі види кропив’янки, мухоловки, горихвістки... Багато хто повертається у старі гнізда. «Лелеки — консервативні, тому вертаються в те саме гніздо, а хижі птахи, наприклад, можуть будувати нове гніздо недалеко від старого. Це вірність своїй території. Навіть дрібні птахи повертаються до місць свого попереднього гніздування», — пояснює Геннадій Фесенко. Дехто з птахів і не відлітав у теплі краї, а пережив зиму на рідній землі. «У Києві у двох місцях — на Святошинських ставках і на Бортницькій станції аерації — цього року зимували сірі чаплі й великі чепури. Це види, які, як правило, відлітають у Середземномор’я і Західну Африку, — розповідає науковець і пояснює: — Таке трапляється через провокації зими, коли перша її половина — м’яка і нехолодна, а друга — морозна». Втім, усі зимові провокації вже позаду, про що звідусіль нам повідомляє весняний пташиний спів.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: