Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Боги з машин

Світові екрани окупував «Форсаж-7»
9 квітня, 2015 - 12:01
ФОТО З САЙТА KINOPOISK.RU

Про спільний американсько-японський бойовик, який уже переріс на повнометражний прокатний серіал, не варто б навіть і згадувати в пристойному виданні, коли б не одна обставина. Мало того, що цей широко розрекламований кримінальний екшн вийшов у прокат напередодні Великодня, так у ньому ще всує згадується ім’я Бога. Отже, якщо дивитися чергову голлівудську жуйку для перезбудженого розуму в контексті згаданих обставин, то висновки напрошуються дуже навіть цікаві.

«Форсаж 7», який зняв Джеймс Ван, нічим не відрізняється від попередніх фільмів про суперменів, спроможних знищити будь-яке зло. Його б завдяки згуртованій команді кращих автогонщиків світу вже й не існувало б на планеті, але через те, що герої народилися настільки пізно, зла накопичилося у світі занадто багато. Через це в боротьбі з ним вони й живуть за ме-жою можливого («форсаж», як пояснюють словники, — «робота мотора з перевантаженням, що призводить до швидкого  зносу»).

Цього разу, щоб ціною зносу власного тіла перемогти поганих хлопців, добрим знадобилося «Око бога». Так називається хакерська програма, завдяки якій можна відстежити будь-яку людину в будь-якій точці світу (адже ми не можемо вже без мобільних, без комп’ютерів та іншої електроніки, що й дає можливість тотального стеження). Щоб перехопити хакера, якою виявилася чарівна амазонка, брава команда вирушає світом ламати автомобілі, ґвинтокрили, хмарочоси, не кажучи вже про тіла своїх ворогів. Щоб глядачеві було цікаво спостерігати за незліченними гонитвами, стріляниною та мордобоями, добрих хлопців відправляють із американського міста то до тропічного раю, то до кавказьких гір, то до аравійської пустелі. Загалом, творці фільму дуже перенапружуються, щоб нам не було нудно, щоб ми, сидячи в залі, заздрили героям. А заздрити є чого. Бо персонажі бойовика, з одного боку, начебто, як люди, а з другого — небожителі. Тому, якщо і варто дивитися всю цю дурню, так лишень для того, щоб зрозуміти заповітну мрію сучасного людства, яке в усі сторіччя марило про прилучення до життя небожителів, до їхніх райських насолод.

У чому ж полягає ця мрія, якщо виходити з того, як її втілено в героях «Форсажу-7»? По-перше, у людини має бути ідеальне, гарне тіло. У чоловіків воно складається з граючих сталевих м’язів, у жінок — зі спокусливих форм і  пропорцій. І того й іншого у фільмі — з лишком! По-друге, у гарних спокусливих тілах живуть єства, які мають неабиякий розум і найрізноманітніші таланти. По-третє, ідеальні тіла ні у вогні не горять, ні у воді не тонуть, не беруть їх ні кулі, ні удари монтувалок. По-четверте, власники цих тіл літають навіть на... автомобілях. По-п’яте, завдяки «Оку бога» чоловік став усевидющим...  Можна було б ще перераховувати неземні риси американських супергероїв, але задовольнімося й цим, вказавши лише на рису, яка увінчує їхню досконалість, — вони стали повністю безстрашними...

Олександр ЄФИМОВ
Газета: 
Рубрика: