Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бонжур, весно!

29 березня у Києві «Літаючі акробати» сповістять про відкриття фестивалю мистецтв
27 березня, 2008 - 00:00

Можна сказати, що за п’ять років «Французька весна» гармонійно прописалася на культурній карті нашої країни. Цього року фест не лише відзначить ювілей, але й значно розширить свою географію, пройшовши 13 містами.

Щороку українці нетерпляче чекають на французькі культурні цікавинки. І завжди нам підносять несподіванки, радують оригінальними ідеями, знайомлять з унікальними мистецькими колективами, кіноновинками, передовим візуальним мистецтвом і справжнім французьким шармом. За п’ять років у фесту з’явився вірний глядач, але кількість його шанувальників постійно зростає.

«Французька весна в Україні» стала не просто пізнаваним брендом, а фестивалем, невід’ємним від нашого життя. Організатори обіцяють різноманітну програму на будь-який смак. Вулична вистава «Ловець Місяця» від всесвітньо-відомого колективу «Літаючі акробати» сповістить про прихід «Французької весни в Україну» (він відбудеться 29 березня біля Арки Дружби народів). У дійстві одночасно будуть задіяні надувні велети, музика, піротехніка й акробатика. Навіть фотографії з цього дійства захоплюють дух, адже ці акробати, що створюють неповторний казковий світ, уразили ще на відкритті Олімпійських ігор у Барселоні 1992 року, трансляцію яких бачило багато українців. «Ловець Місяця» створений 2006 року спеціально до 400-ї річниці міста Дрездена й адаптований для київського простору.

Також на честь відкриття фесту, скульптор і художниця Дороте Сельц продемонструє киянам кулінарний перформанс «Ефемерні їстівні скульптури», створені безпосередньо на місці: незвичайна мить обміну смаковими й естетичними емоціями.

Спільний проект фотографів Жана Белондрада й Ігоря Гайдая можна назвати захоплюючою мандрівкою «Дорогою... від Карпат до Азовського моря» (Дніпропетровськ, 7—30 квітня, історичний музей ім. Д. Яворницького) або виставу мистецького колективу «Малий театр Риби», заснованого у Парижі 2001 року українським режисером Дмитром Лазорком і його колишніми учнями з Національного театру Бретані — «Хіросіма, любов моя» за романом Маргеріт Дюрас (22 квітня — Сімферополь, 24 квітня — Запоріжжя, 27 квітня — Рівне)...

У розділі сценічне мистецтво фестиваль представить танцювальну компанію Норми Клер із хореографічною виставою для чотирьох танцівників і відеохудожника — сучасний афро-креольський танок «А чи не поговорити нам...» (10 квітня у театрі Оперети). Далі трупа продовжить гастролі в Одесі, Харкові, Дніпропетровську, Донецьку та Львові. Також у невелике турне (Одеса, Харків, Донецьк, Луганськ) вирушить театральна компанія Travelling Theatre з виставою «Весна», присвяченою Чорнобильській трагедії, навіяною враженнями про Україну автора п’єси та режисера-постановника Жіля Грануйє (у Києві виставу можна буде побачити 18 квітня в Молодому театрі).

Для кіногурманів — «Французька весна» спільно з партнером — компанією «Артхаус Трафік» підготувала фестиваль у фестивалі: «Довгу ніч... короткого метра в кінотеатрі «Україна» (18 і 19 квітня о 23.00) і фестиваль допрем’єрних показів (із 9 по 12 квітня — у Києві, з 12 по 15 квітня — у Харкові, з 23 по 26 — у Дніпропетровську, з 16 по 19 — у Львові, з 25 по 29 квітня — в Луганську). Ми побачимо фільми-номінанти або лауреати престижних європейських кінофестивалів: «Скафандр і метелик», яким відкриється фестиваль і на який приїде актриса Анн Консін’ї до Києва (кінотеатр «Україна»), «Поцілуй мене, будь ласка», «Всі пісні лише про кохання» (офіційний вибір Каннського фестивалю 2007 року) і «Вбивця».

Музична частина фестивалю: французька група N&SK (2 квітня — Харків, 4 квітня — Рівне, 6 квітня — Львів) — щось середнє між українським «ВВ» і No smoking Orchestra Еміра Кустуріци; змішаний ансамбль «Крещендо» з міста Брон і Кримський камерний хор (разом близько 100 вокалістів) у супроводі Великого симфонічного оркестру українського національного ансамблю «Таврида» і Кримського татарського академічного театру. Вони виступлять у Севастополі (18 квітня) та Сімферополі (19 квітня) зі спеціально підготованою для української аудиторії Messa di Gloria Джакомо Пучіні. А в Національній філармонії України (23 квітня) прозвучить концерт Мендельсона у виконанні Неманья Радуловіча (скрипка), Лор Фавр-Кан (ф-но) й у супроводі Симфонічного оркестру Національної філармонії України.

Візуальне мистецтво представлене в рамках фестивалю живописом Івона Таяндьє (4—18 травня у Національному художньому музеї України), картинами Катрін Ван ден Стін «У світлі світла» (29 березня — 11 квітня) у Львівському художньому музеї етнографії та художнього промислу, живописом Патрісії ле Берр (15— 26 квітня у Луганську і 2—9 квітня в Рівному), фотографіями Філіпа Плісона «Очі моря» (17—30 квітня, Запоріжжя), Дороті Шуз (Донецьк, 4—18 квітня) і «Гуцули» фотографа Кирила Горішного в Рівному (15— 30 квітня).

Не забули організатори й шанувальників літератури та філософії. 25 квітня у Французькому культурному центрі відбудеться презентація українського перекладу книги Венсана Декомба «Інституції смислу» в присутності автора.

Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА
Газета: 
Рубрика: