Історики відкопали купу анекдотів, пише inopressa.ru. Серед них трапляються як передбачувані жарти про пускання вітрів, так і загадкова єгипетська історія про мумію тещі. Заковика лише в одному: ці жарти просто не смішні?— якщо, звичайно, ви не обожнюєте байки про погоничів биків або сластолюбних фараонів. Дослідники склали на замовлення каналу супутникового телебачення Dave «верхню десятку» древніх?анекдотів, датуванням до 1900років до н.е.
Лікар Пол МакДональд, доцент університету Уолверхемптон, зазначив: «Походження сучасного гумору можна прослідити до найперших жартів в історії. Існує загальна лінія — бажання обігравати табуйовані теми й певне фрондерство». Стів Норт, керівник каналу Dave, додає: «Тематика абсолютно не змінилася». Що ж, можливо, дещо було втрачене при перекладі. Або ці анекдоти просто потрібно було вміти розповідати...
1. Те, чого з незапам’ятних часів більше не траплялося: молода жінка, сидячи на колінах у чоловіка, не пустила вітри (1900—1600 роки до н.е., «Збірка шумерських прислів’їв», 1.12—1.13)
2. Як розважити фараона, який нудьгує? Посадіть у човен дівчат у рибальських сітках замість одягу, відправте човен униз Нілом і вмовите фараона сходити на рибалку (Вперше записане ієрогліфами 1600 року до н.е. в «Уєсткарському папірусі»).
3. Три погоничі биків з Адаба захотіли пити: один погонич був власником бика, інший — власником корови, а третій — власником вантажу, який везли на возі. Власник бика відмовився йти за водою, оскільки боявся, що його бика з’їсть лев, власник корови відмовився, побоюючись, що корова забреде в пустелю, власник воза відмовився, побоюючись, що вкрадуть вантаж. Довелося йти за водою всім разом. За час їхньої відсутності бик осіменив корову, та народила теля, а теля з’їло вантаж із возу. Запитання: кому повинне належати теля? (Вперше записане на папірусі 1200 року до н.е.).
4. Сліпа на одне око жінка вийшла заміж і прожила з чоловіком 20 років. Потім чоловік знайшов собі іншу, а дружині сказав: «Я з тобою розлучуся, бо про тебе кажуть, що одне око в тебе не бачить». На це вона запитала: «Ти це виявив щойно, через 20 років після весілля?» (Вперше зустрічається в листі на папірусі єгипетськими ієрогліфами від 1100 року до н.е.).
5. Одіссей сказав Циклопу, що зветься «Ніхто». Коли Одіссей зі своїми корабельниками напав на Циклопа, той закричав: «Допоможіть, Ніхто на мене нападає!». Ніхто не прийшов на допомогу. (Гомер, «Одіссея», VIII століття до н.е.).
6. Запитання: «Яка тварина вранці ходить на чотирьох ногах, опівдні на двох, а ввечері — на трьох?» Відповідь: «Людина. У дитинстві вона повзає на руках і ногах, у зрілості ходить на двох ногах, а в старості спирається на палицю» (Зустрічається в драмі Софокла «Цар Едіп», прем’єра якої відбулася 429 року до н.е.).
7. Людина хтивіша навіть, ніж осел, ось лише гаманець її стримує. (Вперше записане єгипетськими ієрогліфами в епоху Птоломеїв — 304—30 роки до н.е.).
8. Подорожуючи своєю імперією, римський імператор Август примітив у натовпі чоловіка, який був разюче на нього схожий. Він поцікавився: «Ваша мати випадково не служила в палаці?». «Ні, Ваша Імператорська Величність, — відповів той, — але батько служив». (Міститься в «Сатурналіях» Амброзія Феодосія Макробія, близько 63 року до н.е.).
9. Педант привчав свого осла не їсти і взагалі його не годував. Коли осел здох із голоду, господар сказав: «Як прикро. Лише привчився не їсти й відразу ж помер». (Відомо з «Філогелоса» (IV—V століття н.е.) — книги, що має славу найдревнішої у світі збірки анекдотів).
10. Коли придворний цирульник запитав царя, як того постригти, монарх відповів: «Мовчки» («Філогелос», IV—V століття н.е.).