Зважаючи на пристрасті, які розгорілися у ЗМІ та соціальних мережах довкола старенької хати у селі Шершні Тиврівського району, де начебто в дитинстві жив видатний композитор Микола Леонтович, 17 січня поточного року голова Вінницької ОДА Валерій Коровій підписав окреме доручення про утворення робочої групи щодо вивчення питання увіковічення пам’яті Миколи Леонтовича у вищезгаданому населеному пункті. Про це повідомив заступник голови Вінницької ОДА Ігор Івасюк, зауваживши, що досліджуватимуть долю будинку компетентні фахівців з числа істориків та краєзнавців.
«У складі робочої групи працюватимуть дослідник творчості Миколи Леонтовича, кандидат мистецтвознавства, професор Анатолій Завальнюк, начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА Станіслав Городинський, завідувач сектору охорони культурної спадщини управління культури і мистецтв Михайло Потупчик, директор Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька, а також депутати Тиврівської районної ради та співробітники Тиврівського районного відділу культури. Вони вивчать матеріли і з’ясують, чи дійсно цей будинок належав родині Леонтовичів, як розповідають місцеві жителі, та запропонують варіанти вирішення ситуації, яка склалася», — каже Ігор Івасюк.
Михайло Потупчик говорить про те, що будинок в Шершнях був взятий на облік як пам’ятка архітектури рішенням Вінницької обласної ради ще у 1997 році до чергової річниці композитора. Жодної документації тоді не робилося. І майже 10 років стара хатина перебуває в аварійному стані, не маючи балансоутримувача.
«На сьогодні будівля не знаходиться в державному реєстрі нерухомих пам’яток України. Коли стало питання щодо занесення її до реєстру, то без комплекту облікової документації: паспорта пам’ятки, облікової картки, історичної довідки, акта технічного стану занесення до реєстру не допускається. Вивчаючи питання щодо будинку у селі Шершні, дослідники виявили, що жодних архівних даних чи інших документальних свідчень про те, що саме тут проживав із родиною маленький Микола Леонтович, немає. Більше того, український історик Юхим Сіцінський у своїй фундаментальній праці «Церкви і приходи Подольської Єпархії» зазначав, що будинок священика Леонтовича згорів ще в 1898 році. Тому стверджувати напевно, що саме ця будівля належала родині композитора, без досліджень не доводиться», — підкреслив Михайло Потупчик.
Тим часом перейнявся долею будинку українського композитора і міністр інфраструктури України Володимир Омелян. На своїй сторінці у Facebook він написав: «...спільно з очільником області, який особисто відвідав цей будинок, створили комісію, щоб визначити, чи справді там жив геніальний світовий композитор Леонтович. Просимо також небайдужих громадян, якщо вони володіють такими фактами, нам допомогти. Якщо версія підтвердиться, і будинок таки належав Леонтовичу, плануємо зробити дім-музей, звідки лунатиме перший різдвяний Щедрик на весь світ».
Нагадаємо, «День» одним із перших писав про будинок Леонтовича у Шершнях (див. №56-57, 2017 р.), наголошуючи на належному вшануванні пам’яті композитора на його малій батьківщині.