Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Це правда не тільки про Героїв...»

Бойові побратими зняли фільм про історію кіборгів Донецького аеропорту з Тернопільщини
16 лютого, 2021 - 12:04

«Трохи нижче неба» — так називається документальний фільм про кіборгів Донецького аеропорту, який відзняли доброволець, військовий журналіст Михайло Ухман і його бойовий побратим Сергій Коновал. У стрічці історія запеклих боїв за ДАП розкривається через долю і бойовий шлях чотирьох Героїв з Тернопільщини, які полягли за Україну — Володимира Труха, Ігоря Римара, В’ячеслава Мельника, Івана Вітишина.
«Це правда не тільки про Героїв, а також правда про біль матерів, сини яких загинули у 2015 році під час оборони ДАПу. Завдяки цьому фільму і тим людям, які допомагали відзняти його, згадка про звірства російських окупантів і героїзм українських воїнів буде з нами назавжди, — наголосив продюсер, автор фільму Михайло УХМАН під час презентації стрічки «Трохи нижче неба» в Тернополі. — Донецький аеропорт — це частина нашої країни, де гартувалася зброя. Зараз маємо можливість знімати документальні фільми, щоб розповісти про героїзм наших воїнів. Заплачена величезна ціна, але тепер ми маємо гордитися цим. Це вже нова історія і нове життя».
Матір загиблого солдата 80-ї окремої аеромобільної бригади, кіборга Володимира Труха пані Ольга ТРУХ зазначила: «Ми вдячні всім, хто доклався до втілення цього патріотичного проєкту. Дуже важливо пам’ятати про Героїв. У ніч, коли загинув мій син, нелюдським голосом плакала собака. Я вже знала, що біда... Біль втрати сина не передати словами. Хочу усіх попросити, підтримайте матерів загиблих воїнів, не забувайте про них. Прошу берегти пам’ять про кожного Героя».

Доброволець 81-ї бригади десантно-штурмових військ, відомий кіборг з Тернопільщини Ярослав ГАВЯНЕЦЬ вистояв у пеклі Донецького аеропорту, три тижні був у полоні. Він нагороджений орденом за мужність ІІІ ступеня. «Доводилося воювати у дуже складних умовах. Ми збирали конденсат зі стін аеропорту, щоб попити води, — згадує Ярослав і наголошує: — Головне, щоб люди усвідомлювали, наскільки велика ціна заплачена за те, щоб тут був спокій, щоб Україна була Україною. Історію про ДАП потрібно зберігати. Ці матеріали дуже цінні для навчальних закладів з погляду бойового, військового досвіду, а для цивільних важливі тим, що надають інформацію про наших Героїв. Кожна смерть — це історія героїзму, подвигу. Чи можливо про всіх розповісти, я не знаю. Але спробувати треба».
Понад 30 годин відео, більше 30 інтерв’ю відзняли автори фільму із воїнами та родичами загиблих бійців, об’їхавши всю Україну.  
«У цьому фільмі величезну вагу має кожне слово. Я маю велику надію, що ця документальна стрічка знайде великий відгук у серцях молоді. Адже саме наступні покоління будуть творити подальшу історію України. Тому важливо, щоб вони почули і знали правду», — наголошує співавтор фільму «Трохи нижче неба», доброволець Сергій КОНОВАЛ.
Режисер фільму, відомий документаліст Руслан ГОРОВИЙ каже: «Фільм зроблений з величезним відчуттям жалю і болі. Головні в історії ДАПу — це люди. Я відкрив для себе людей. Для мене було відкриттям, як бойовий шлях хлопців з однієї області розповідає історію ДАПу. Доля чотирьох людей, які жили в одному регіоні десь поруч, можливо, перетиналися, розповідає історію цього двобою, який насправді не програний. Те, що вони були там, це дало можливість іншим людям зараз жити в мирній країні.»

Тамта ҐУҐУШВІЛІ, фото з Facebook, зі сторінки Михайла УХМАНА
Газета: 
Рубрика: