Велика сила телебачення. У цьому, мабуть, упевнені всі. А ті, хто прийшов на кастинг російського телешоу «Стань зіркою», — точно. Кожен із довжелезних черг по всій Росії насправді хоче стати зіркою — і не приховує цього. Як не приховує цього і сам формат, згідно з умовами якого журі на чолі з Севою Новгородцевим повинне з тисяч претендентів відібрати кілька учасників молодіжної поп-групи. «Стань зіркою» можна назвати чесним з усіх поглядів. Це шоу чесне по відношенню до учасників: його цілі відкриті. Самі учасники також чесні — вони чесно співають, танцюють, «працюють» на камеру. Шоу чесне і перед глядачем: ми бачимо не тільки приємні обличчя, чуємо не тільки чудові голоси, спостерігаємо не тільки легко виконані танцювальні па. Нам показали і тих, у кого проблема з самооцінкою. Крім того, «Стань зіркою» — це хороша наука для тих, хто впевнений у можливостях грошей чи «даху». І тут справді камера спрацювала на «роздягання». Виявляється, її все ж таки важко обдурити. Камера неупереджено фіксувала всі успіхи та провали. Запам’яталася струнка, але безголоса претендентка в рожевому, яка сердито тупала ніжкою і заявляла, що «поскаржиться своєму хрещеному». Нескінченно дивувала невпинна готовність радіти кожному конкурсанту на обличчі найвідомішого ведучого музичних передач Радянського Союзу. Наскільки Сева Новгородцев був чесний перед камерою — можуть судити тільки ті, хто знає цю людину. Але все-таки хочеться вірити, що це було не награне. Така нестримна цікавість до кожного, — враховуючи солідний життєвий досвід, велику кількість перелопаченого матеріалу, таке сильне емоційне перевантаження, — напевно і є показником справжнього журналізму. Новгородцев любить людей. Недаремно — і це впадало в очі — конкурсанти «співали» саме на нього. Це шоу — напевно, школа і для тих, хто не бачить своє майбутнє поза шоу-бізнесом. Зауваження-рекомендації, які розкидані по всьому організму «Стань зіркою», — своєрідний вступ у курс естради. І не буде дивно, якщо заповзятливий Поплавський зробить для своїх студентів обов’язковим перегляд цього телевидовища. А в етап власне телевидовища «Стань зіркою» тільки вступає. Закінчився регіональний відбір. Коло конкурсантів звузилося — ми вже впізнаємо знайомі обличчя. І саме зараз почнеться та штовханина ліктями, на яку звичайно спрямоване все наше «реальне шоу». Як розвиватимуться події, наскільки шоу буде й надалі чесним — ще побачимо. А поки «День» попросив професіоналів висловити свою думку стосовно «Стань зіркою» — і не тільки.
У ЖИТТІ ВСЕ ДУЖЕ СХОЖЕ НА ТЕ, ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ В «СТАНЬ ЗІРКОЮ»
Олександр ЯГОЛЬНИК , працював із Наталею Могилевською, поет, композитор і продюсер, який створив поп-групу «Игрушки»:
— Олександре, наскільки те, що відбувається в шоу «Стань зіркою», відповідає дійсності? Чи так проходить відбір учасників для майбутнього музичного колективу?
— Відбір учасників для майбутнього музичного колективу насправді відбувається за схожою схемою. З тією лише різницею, що внаслідок цілої низки причин він більш об’єктивний — з одного боку, і більш суб’єктивний — з другого. Моя думка: після прослуховування та знайомства перших 10 — 12 чоловік об’єктивність сприйняття може втратитися. Іншими словами, якщо справжній талант іде під номером, наприклад, 57, журі може просто фізично втомитися і пропустити когось, хто вартий уваги. Тим більше, що не завжди справжній талант може виявитися відразу, особливо при великому збігу народу та різних психологічних обставин. У той момент, коли кількість людей менша, на мій погляд, об’єктивність усе ж більша.
— Чи можливий узагалі в нашому житті такий варіант, що на кастинг приходять усі бажаючі? Чи, як правило, продюсери і творці знають, кого запрошують та з кого вибирають?
— Так. Можливий. Хоч — як подивитися. У справжньому, нетелевізійному шоу-бізнес- житті продюсер має справу з меншою кількістю учасників. Як правило, продюсери знають, що вони хочуть бачити на кінцевому етапі, але, як показує практика, завжди існує т.зв. «поправка на вітер». Завжди цікаво, щоб у людині була якась своя родзинка, яка «спрацьовує» на етапі номер два чи три. Інакше кажучи, надалі.
— Які у вас критерії відбору людей, з якими можна працювати і створювати поп- групу?
— Харизма, голосові дані, поведінка, природжена (нехай іноді й прихована) сексуальність, «родзинка». Набір до «Игрушек» відбувався дуже схоже на те, що ми бачимо у «Стань зіркою». Єдине — не було такого фінансового розмаху і телебачення.
— Чи мають ваші вимоги щось спільне із запитами журі «Стань зіркою»?
— Так. Майже все. Мої російські друзі, які були присутні на зйомках цього телешоу, визнають, що щось подібне можна спостерігати на творчих конкурсах будь-якого творчого вищого навчального закладу. До того ж це не новий телевізійний формат — подібне шоу є в Америці, у Англії, у інших країнах. Тільки ось... американської мегагрупи (підліткової) від «Стань зіркою» не вийшло. Як телевізійне шоу — це цікаво. Перехід до нормальних шоу-бізнесових рейок після закінчення проекту їм здається дуже проблематичним. З погляду американського досвіду.
— Вас самого не зацікавили учасники, які з’являються, співають і танцюють у шоу?
— Є красиві дівчата, є цікаві. Але... з усіма людьми, з якими, наприклад, я маю намір працювати — я дуже довго спілкуюся в режимі простого життя. Чому? Дуже довго пояснювати, але так відбувається.
— Як ви думаєте, переможці шоу, які повинні створити нову молодіжну поп- групу, справді стануть новими «зірками» естради? І чи будуть це якісні «світила»?
— Прогноз насправді песимістичний: 25 на 75. Доти, поки вони будуть на екрані — так. Потім?.. Не знаю. А якість їм зроблять. Чи довго, вміючи, якщо є гроші? Думаю, що спочатку у групи вже є матеріал на цілий альбом і домовленість зі звукозаписною компанією на випуск. У Москві знають, як «віджимати гроші, не відходячи від каси»...
— Канал «1+1» має намір зробити український аналог цього світового формату і таким чином створити вітчизняний поп-колектив. Ваша думка — чи буде українська група, створена внаслідок такого проекту-експерименту, конкурентоспроможною?
— Відповідь непроста, оскільки включає в себе дуже багато різних «але». Якщо на «1+1» не з’явиться власна музична рейтингова програма (нехай і не «Пісня року») — проект приречений... Імовірність: 5% — за, 95% — проти. З цих 5% 4,99% залежить особисто від пана Роднянського, якщо він захоче.
ТРЬОМА ОКТАВАМИ СЕРЦЕ НЕ ЗАЧАРУЄШ
Євген РИБЧИНСЬКИЙ , поет, продюсер, працював із Таїсією Повалій, Лері Вінном, El Кравчуком.
— Євгене, ви, як професіонал, не бачите жодної фальші в телешоу «Стань зіркою»?
— Знаю про шоу з Інтернету, куди заходив на сайт 1plus1.TV. Самого шоу не бачив. Проте насправді, думаю, що в житті все зовсім інакше, ніж у телевізорі. Жоден продюсер не володіє такими широкими селекційними можливостями, як телеканал. Тому вибір дуже обмежений. Взаємодія TV та продюсерської компанії могла б дати неймовірні результати і, передусім, для глядацько-слухацької аудиторії.
— Чи можливий узагалі в нашому житті такий варіант, що на кастинг приходять усі бажаючі? Чи, як правило, продюсери і творці знають, кого запрошують та з кого вибирають?
— Немає правил! Хтось продюсує дружину, хтось — дівчинку з вулиці, хтось — чиюсь дочку. Важлива мотивація самого продюсера, він відповідає за результат. Тому важливо не схибити.
— Чи є шанси у людей, які не мають хоч би базової музичної чи хореографічної освіти?
— Освіта важлива. Адже продюсер не хореограф і не вчитель співу. Хоч реально він — усе разом взяте.
— Чи може сподіватися на успіх та увагу суддів людина з невиразними зовнішніми даними? Або — з «великими» зовнішніми даними, іншими словами — товстуни та товстухи?
— Талант — це іменник, а зовнішні дані — прикметник… Але для сцени важлива швидше не краса, а яскравість, запам’ятовуваність… Одного разу побачивши Міка Джаггера, ви навряд чи його забудете…
— Що більш цінне для сцени — харизма виконавця чи його голос?
— Чарівність, шарм! Назвіть це харизмою, як завгодно! У Бернеса, Окуджави, Макаревича вокал середній, а пісні співала, співає і співатиме вся країна. Успіх — це метелик, ловити його арканом марно. Досить простого сачка. Так і з вокалом, трьома октавами серце не зачаруєш.
— Які у вас критерії відбору людей, з якими можна працювати і створювати, наприклад, поп-групу?
— Критерій один — талант.
— Багато учасників «Стань зіркою» намагаються йти від зворотного: не стати знаменитою/им, а потім робити все, чого душа забажає, а поводитися як примхлива «зірка» й, імовірно, цим накликати на себе славу. Як ви думаєте, наскільки це дієвий метод?
— Метод один — не стати, а бути зіркою. А понти, примхи — це робота на жовтий PR.