Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

А чи був журнал Гагаріна?

11 березня, 2004 - 00:00


9 березня відзначали 70-ту річницю від дня народження першого космонавта планети Юрія Гагаріна. Цього дня в Москві відбулася зустріч першого загону космонавтів, на якій були присутні Павло Попович, Віктор Горбатко, Борис Волинов. У Києві ж в актовому залі КПІ студенти та школярі зустрічалися з членом «гагарінського загону» Анатолієм Карташовим та дублером першого українського космонавта Леоніда Каденюка Ярославом Пустовим.

З ім’ям Юрія Гагаріна пов’язана низка загадкових, іноді навіть містичних історій. Наприклад, досі багато сперечаються про причини його загибелі 27 березня 1968 року. За офіційною версією, Гагарін загинув у результаті авіакатастрофи, однак досі не з’ясовано її причини, що дає підстави для вигадок уфологів та жовтої преси. Існують навіть припущення про те, що Гагарін, подібно до Елвіса Преслі, живий. Відомий також дивний медичний факт: у момент старту пульс Гагаріна не перевищував звичайний — 60 ударів за хвилину.

Одна з історій сталася через тридцять років після історичного польоту. Вона пов’язана з продажем із аукціону бортового журналу першого космонавта і свого часу спричинила чималий ажіотаж. Три роки тому на аукціоні Christie’s як лот було названо бортовий журнал Гагаріна. Інформація про це з’явилася в різних ЗМІ 9 березня 2001 року й одразу ж викликала хвилю дискусій. Страна.Ru писала, що це не бортовий журнал, а звіт про політ, який Гагарін робив перед Державною комісією 15 квітня 1961 року. У Меморіальному музеї космонавтики в Москві повідомили, що «офіційні документи такого роду не можуть бути у приватних руках, їх навіть не передають до державних музеїв космонавтики». У Музеї Зоряного містечка сказали, що в них в експозиції знаходиться муляж бортового журналу Юрія Гагаріна, а справжній журнал зберігається у РКК «Енергія» та недоступний для широкої публіки. А в РКК «Енергія» заявили, що жодного бортового журналу в них ніколи не було. При цьому наводили резонний аргумент, що вести будь- які записи від руки в тому скафандрі, що був на Гагаріні, вкрай важко.

Офіційна інформація знайшлася на сайті аукціонного дому Christie’s. В описі лота мовиться, що 9 травня на аукціоні буде виставлено звіт Юрія Гагаріна про політ у космос на кораблі «Восток-1», який містить рукописні виправлення та підпис першого космонавта. Виставлений лот є єдиним оригіналом.

Однак незабаром з’ясувалося, що цей документ — не єдиний оригінал. Вдова Гагаріна Валентина казала, що було надруковано три копії, і всі вони знаходяться в державних архівах. Инопресса.ru навіть повідомила, що документ, виставлений на аукціоні як бортовий журнал Юрія Гагаріна, можливо, вкрали з однієї із держустанов. Представники ж Christie’s, визнавши існування копій, продовжували наполягати, що цей лот є оригіналом. Його походження вселяє довіру, і підпис Гагаріна справляє враження справжнього.

Через кілька днів Лента.ru повідомила, що бортовий журнал Гагаріна міг виставити на продаж Фідель Кастро. Микита Хрущов нібито особисто подарував йому цей документ 1963 року, під час свого візиту на Кубу. Цей факт істотно ускладнив би умови повернення документа до Росії. Оскільки йдеться про офіційно вивезений державний подарунок, залишається єдиний шлях — просто викупити документ, за який просили від 150 до 200 тисяч доларів. Однак у Зоряному містечку розповіли, що звіт про перший космічний політ передали сім’ї Гагаріна 1968 року після його загибелі. Таким чином, це не той документ, який передали 1963 року Фіделю Кастро.

Що ж саме продали 2001 року на аукціоні Christie’s? Бортовий журнал, вести який Гагарін не мав можливості? Одну з копій звіту про політ? Якщо так — то яку саме? Хоч як би там не було, документ, підписаний Юрієм Гагаріним, 9 травня 2001 року за $171 тис. купила людина, ім’я якої залишилося невідомим.

Катерина ЗОРКІНА, «День»
Газета: 
Рубрика: