Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чому ми спимо?

5 серпня, 2008 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Незрозуміло чому, але сон потрібен не лише людям, а й тваринам, настільки, на перший погляд, далеким від нас, як то мухи, риби або черв’яки, пише inopressa.ru. Група американських вчених відкрила ген, який назвали «безсонним» — Sleepless і який грає важливу роль у регуляції цієї функції. Вчені провели досліди на дрозофілах і виявили, що мутанти, в яких немає «гена безсоння», сплять майже на 85% менше, ніж нормальні мухи (самиці — менше на 80%), а деякі навіть помирають. Мухи, в яких цей ген не функціонує зовсім, сплять нормально, але коли вони змушені довго не спати, вони потребують набагато менше сну, щоб відновитися. Це другий ген сну, який вдалося вичленити.

Контроль над сном залежить від двох основних чинників: часу сну й потреби в сні. «Ген безсоння» є частиною другого механізму й впливає як на сон, так і на відновлення після тривалого неспання, пояснює на сторінках журналу Science Аміта Сегал (Університет Пенсильванії) з колегами.

Хоча мухи й люди дуже далекі одне від одного з еволюційного погляду, вчені знають, що чимало генів у них співпадають, і проводять досліди на мухах, аби зрозуміти, як функціонують гени в людей. Тому ці дослідження можуть бути використані, щоб спробувати відповісти на базовому молекулярному рівні на давнє запитання: чому ми спимо? Крім того, вони можуть допомогти знайти підхід для лікування порушень сну, на які страждає багато людей.

«Недосипання й поганий сон стають дедалі більшою проблемою індустріалізованих країн, — пишуть Сегал і її колеги в журналі Science. — Хронічні проблеми зі сном знижують якість життя, продуктивність праці й призводять до смертельних випадків».

Газета: 
Рубрика: