Кримська газета «Полуостров» виявила, що у деяких європейських магазинах філателії є в продажу так звані «марки Республіки Крим». У Криму про це стало відомо з випадково знайденого в інтернеті оголошення, в якому пропонувалася за пристойну ціну в євро серія з семи «кримських марок 1994 року». Автор знахідки Станіслав Потоцький розповідає, що «марки виглядають досить достовірно: нерівно вирізані квадратики паперу без зубців грубо залиті одноколірним друком, неначе кримські вільнодумці і справді вручну клепали їх десь у підвалах мєшковської резиденції (ось такі зліплені в екстремальних умовах марки якраз і ціняться колекціонерами більше за всі інші). Сюжети чисто кримські: на одній зображено знайомий герб з грифоном за 10000 чогось (купонів, напевно), на інших — лілові чоловіки у національних костюмах за 3000 і бурі жінки за 2500, блакитний корабель за 1000 з пачки сигарет «Черноморские» (тих, що сьогодні за 35 коп. пачка), зелений Хан-сарай за 250, фіолетове «Ластів’яче гніздо» за 100 і пурпуровий вусатий чумак з волами за 50».
Кримські філателісти-експерти провели аналіз автентичності серії і виявили явні невідповідності, що свідчать про фальшивий характер «раритету». Так, на думку експертів, на марках «дивно розміщено фігури у національних костюмах: і у чоловічій, і у жіночій компаніях у центрі стоїть кримськотатарський представник, а російський — лише збоку. Не по-мєшковски якось. Ту ж дивність знаходимо і у позначенні «країни»: першим іде чомусь «Крім», а лише потім «Крим».
А по-друге, сумніви остаточно підтвердилися при погляді на марку з чумаком: звичайно, зрозуміло, що чумаки (як і взагалі вся українська тематика) цінилися у Республіці Крим надзвичайно низько, але 50 купонів — це вже явний перебір. У 1994 році у Криму навіть найдешевший знак поштової оплати не міг оцінюватися мікроскопічною сумою 50 купонів. Можливо, марку, в якій вартість клаптика паперу і краплі друкарської фарби перевершувала її номінал, випустили просто з міркувань глибокої зневаги до чумаків? Навряд: московські економічні генії, які стояли біля керма республіки, навряд чи схвалили б таке марнотратство. І останнє: подаючи кримськотатарську назву республіки, художники перемудрили і чомусь додали непотрібний апостроф у слово «Къ’рым». Висновок експертів однозначний: «перед нами не пам’ятка «кримчанської незалежності», а проста підробка для довірливих багатих колекціонерів, які захоплено збирають марки пострадянських «держав» типу Придністров’я та Абхазії (дійсно: якщо є придністровські, то чому б у продажу не з’явитися і кримським?)».
При додатковому аналізі знахідки досвідчені філателісти знаходять і багато інших нісенітниць, що суперечать звичайній філателістичній практиці: жоден із малюнків марок не можна назвати точним, до чого завжди прагнули філателістичні художники-мініатюристи. Грубо і з великими спотвореннями намальовано Хан- сарай, Ластів’яче гніздо, національні костюми тільки приблизно нагадують оригінал, а «чумак» (та й чи чумак? ) взагалі веде волів та віз із сіллю не з Криму, а в Крим! До того ж сіль на возі навантажено у тугих мішках і на вигляд, це, швидше, віз з пшеницею, хоч напевно відомо, що чумаки возили сіль з Криму аж ніяк не в мішках для зерна. Жодне поштове відомство не могло б схвалити і прийняти таке грубе виконання поштових мініатюр.
І нарешті, останнє підтвердження підробки — французькі господарі філателістичного інтернет-магазину «відповіли на викривальний лист кримських філателістів лукавим мовчанням, проте товар з торгу не зняли», — розповідає автор знахідки.
На фото: фальшиві «кримські раритети» з «чумаком» і «національностями Криму».