Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Де ясні зорі й тихі води...

Подорож Шевченківським краєм
25 червня, 2009 - 00:00
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

Вже кілька днів, як ми, просвітяни міста Іллічівська, повернулися з поїздки до Шевченкового краю, а вражень стільки додому привезли, що й не переповісти. Там у кожному яру, куточку, лісочку, камені вчувається подих історії... Вражала краса природи, неповторні пейзажі, запахи різнотрав’я... Побували ми і в садибі-музеї В’ячеслава Чорновола. Чарівна природа, п’янке повітря. Тут особливо сприймаєш його слова: «Я народився в самому серці України».

Я думала над феноменом цього краю: ніхто не стоїть у людей над головою, міліціонерів зовсім не бачили за три дні подорожі, а всюди спокійно, стіни будинків чисті, лавки не поламані, в парках «не був Вася»... Звичайно, люди свідомі того, на якій святій землі вони живуть. А може, ще й щось інше, особливе, що сприяє культурі побуту? То давайте вчитися!

Боляче читати про рівень культури киян (див. «Як побороти «психологію «дачника»? «День» №99). В самому центрі нашої історії, культури живуть, а не розуміють цього. Ця весна позначилася активністю громадських організацій, ми читали й дивилися, як вони влаштовували толоку, збирали в столиці нескінченне сміття. Але ж чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять!

Згадаймо епізод із фільму «Место встречи изменить нельзя», де Промокашка витирає шторою брудні руки. Бо він — злодій, злочинець, у нього душа брудна. Отже, бруд у нашому спільному домі й у наших душах — явище одного ряду. І треба з цим щось робити! Де словом, де штрафом... Бо під лежачий камінь вода не тече...

Пораділи ми на Черкащині тому, що просвітяни були одностайні в оцінці обласної та місцевої влади: патріотична, підтримує всі ініціативи просвітян. Ось воно, золоте правило суспільства: єдність заради Батьківщини! «Де згода панує, там і лихо танцює». Пораділи ми й тому, що створена туристична програма «Золота підкова Черкащини». В Моринцях побудований готель, надається комплекс послуг. До програми входить перш за все Національний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка»; Моринці — Шевченкове (Керелівка) — Будище — Вільшана — Канів. А ще ж — Стеблів, Чигирин, Суботів, Черкаси, Мліїв, Корсунь-Шевченківський... Є що дивитися на цій священній землі. І всюди незримо був присутній з нами Тарас Шевченко. Стоїть він у Каневі, оглядає величну панораму, де «реве ревучий», думає думу гірку, вже вкотре докоряє нам: «Якби ви вчились так, як треба, то й мудрість би була своя», благає: «Обніміться ж, брати мої, молю вас, благаю!..»

Їдемо додому. Та доля приготувала нам ще один подарунок: у с. Легедзине Тальнівського району постав перед нами Центр трипільської культури. Тут ведуться археологічні розкопки, відтворюється житло трипільців, будується музей. Там якраз зібралася молодь з усіх куточків України на толоку. Житимем! Незнищенний народ, що має стільки жертовних, духовних людей! Держава ні копійки не виділила на розвиток Центру, фінансують розкопки англієць і француз. А вони розкопують, будують, знімають фільми! Та ще й сміються!

А давайте й ми так жити! Всупереч кризі, всупереч депутатам — «слугам народним», всупереч ворогам внутрішнім і зовнішнім. Будьмо єдині в святій любові до України!

Залишається повідомити, що здійснили просвітяни мандрівку на Черкащину завдяки матеріальній підтримці Іллічівського міського осередку партії «Батьківщина» (гол. С. Білюк). Велика подяка їм за негучний патріотизм.

Валентина СИДОРУК, м. Іллічівськ, Одеська обл.
Газета: 
Рубрика: