Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дельфіни-вбивці допомагають дітям

25 жовтня, 2000 - 00:00

З часів холодної війни військова база № 99727 у бухті Козача на Кримському півострові була одним з найбільш секретних військових об’єктів колишнього Радянського Союзу. За високими стінами бази військові експерти навчали десятки дельфінів прийомам виявлення ворожих кораблів і встановленню на їх борту вибухових пристроїв.

Але ці дні залишилися позаду. Знаком настання нового, більш мирного часу став багатообіцяючий, за словами фахівців, проект, у рамках якого деякі дельфіни-«вбивці» пройшли курс перепідготовки і тепер грають з дітьми, які страждають на психічні захворювання.

Тепер щодня по декілька дітей проходять через пропускний пункт бази, що охороняється українськими військовими, і спускаються до моря, де їх уже чекають дельфіни.

Під наглядом лікарів та тренерів діти плавають і грають з тваринами: звуки, що видаються дельфінами, та їхні ритмічні рухи, як здається, справляють позитивний терапевтичний ефект.

«Наприкінці 80-х років ми вперше зрозуміли, що спілкування з дельфінами має такі цілющі властивості, — каже Людмила Лукіна, головний лікар центру. — Цей метод лікування став таким популярним, що список учасників програми вже складений на рік уперед. У процесі спілкування з дельфінами діти заспокоюються, і це сприяє їх одужанню».

Понад 2000 дітей — від страждаючих на аутизм до всього лише дуже соромливих — пройшли через цей центр.

Ці лікувальні курси почали працювати не в найкращі часи для бази № 99727. Коли після краху Радянського Союзу база відійшла до України, 70 дельфінів внаслідок хронічної нестачі коштів виявилися в дуже скрутному становищі. Кожній тварині в день потрібно 40 фунтів риби, і утримання їх уже перестало бути першочерговою турботою українських ВМС.

«Дельфінотерапію» можна назвати прибутковим бізнесом. Цей метод виявився таким ефективним, що заступник командира бази полковник Олександр Борщев сподівається, що його можна буде застосовувати для лікування від стресів російських офіцерів, які пережили чеченську війну.

Марк ФРАНКЕТТІ, The Sunday Times
Газета: 
Рубрика: