Сучасне споживацьке суспільство дивовижно набило руку у винаході непотрібних, безперспективних механізмів, які поглинають ресурси. Але ще з вікторіанської епохи деякі з найкмітливіших розумів людства займалися тим, що шукали способи задоволення неіснуючих потреб і рішення, з якими турбот більше, ніж з проблемами, від яких вони покликані позбавляти. Складений список найнепотрібніших винаходів, зроблених в XIX—XX століть. ТОР-10 публікує The Times, пише newsru.com (повний текст на сайті InoPressa.ru).
1. Плуг-гармата. Патент №35600, виданий 1862 року. Можливо, краще не перековувати мечі на орала, а скомбінувати ваш плуг із артилерійським знаряддям середніх габаритів? Це, напевно, буде ефективніше, ніж кричати на туристів, які заплуталися: «А ну, брись з мого поля!». Як стверджував винахідник-американець: «Його корисність безперечна, особливо при застосуванні в прикордонних місцевостях, які страждають від лютої міжусобиці та партизанських воєн. У небезпечні часи він може використовуватися в полі, підготовлений до бою, заздалегідь заряджений смертоносними ядрами або картеччю. Леміш служить для того, щоб тримати зброю у стійкому положенні на землі, і дозволяє йому витримати віддачу, а рукоятки — зручний пристрій для націлення знаряддя в потрібному напрямі».
2. Пристрій для пробудження людей від сну. Патент №256265, виданий 1882 року. Іноді будильник цілковито безсилий розбудити соню та примусити його розпочати здійснювати повсякденні обов’язки. Так чому б не підвісити на спеціальній рамі над головою сплячого комплект гирьок, щоб за допомогою годинникового механізму впускати їх у потрібний час, поки людина не прокинеться? «При падінні гирьки завдадуть слабкий удар, який буде достатній для того, щоб розбудити того, хто спить, але не здатний заподіяти йому біль», — запевняє винахідник.
3. Аеростат, який рухається орлами або стерв’ятниками. Патент №863087, виданий 1887 року. Спочатку піймайте орла або стерв’ятника. Потім прив’яжіть цього великого птаха до купола аеростата, спрямуйте його дзьоб у потрібному напрямі і можете склавши руки насолоджуватися обідом і відеофільмом на борту повітряного судна. І справді, все геніальне — просто! Але є декілька явних заковик. Так, борці за права тварин і птахів будуть протестувати, але, мабуть, ще важливіше, що великі птахи, як хижаки, так і стерв’ятники, зовсім не захочуть нести вас в передбачуваний бік і взагалі не дозволять, щоб ними командували. До речі, вони ж проб’ють дзьобами оболонку аеростата, — пише газета.
4. Спосіб зберігати небіжчиків. Патент №748284, виданий 1903 року. Ніяк не можете знайти для своїх рідних і близьких меморіал, який гідний їх? А чи не запаяти їх навіки в скло? Херкімер Дж. Карковські з Нью-Йорка, що вигадав цю гігієнічну та естетичну форму поводження з мертвими тілами, був, мабуть, людиною з феноменально міцними нервами. Він уважав, що ті, хто перебуває в скорботі, так і мріють побачити незабутнього небіжчика в герметичній капсулі всередині прозорого скляного блоку, він же буде «зберігатися невизначений час в ідеальному і життєподібному стані». Якщо родич, який запаяний у скло повністю, буде займати дуже багато місця у вітальні, Карковські пропонував обробити тільки голову, вийде чудова прикраса для камінної дошки в будь-якому будинку.
5. Захисні футляри для вусiв і губ. Патент №GB191127119, виданий 1912 року. Вусатим чоловікам у всі часи жилося непросто. Пучки волосся весь час заважали людям жити: то загорялися, то неестетично намокали і ставали потенційним розсадником мікробів. Для боротьби з останньою проблемою Фріц Бодіш запатентував у Великій Британії спосіб збереження борід і вусів від намокання при прийомі рідини. То було всього лише захисне паперове коло, що просочилося антисептичним розчином, яким можна було огорнути край будь-якої посудини для пиття. Звичайно, диск тут само намокав, і борода або вуси п’яниці покривалися шаром пап’є-маше.
6. Бюстгальтер, який заповнений водою. Патент №US4734078, виданий 1988 року. Винахідник американець Джеймс Моро краще за всіх розтлумачив значення цієї вигадки (якщо її значення взагалі піддається поясненню): «Бюстгальтер, де груди оточені водою, так що підйомна сила поліпшеним і незалежним чином здійснює підтримуючий ефект на обох грудях. Для тих, хто бажає акцентувати увагу на цьому предметі одягу та ввести його в моду, пропонується прозора версія».
7. Глушник для глотки, який прикриває рот. Патент №4834212, виданий 1989 року. Цей винахід цілком міг би стати останнім писком моди, який не дозволяє, щоб ваші крики чули. Подружжя Мойра та Френк Файгон із Белмонта, Каліфорнія, створили цей пристрій у вигляді трубки, щоб його користувачі могли «волати або ридати, не заважаючи іншим, і тим самим виливати накопичений гнів та невдоволення». Конструкція проста: трубка-глушник із пласким дном вистелена зсередини звукоізолюючим поролоном. Але є одна дотепна деталь: до глушника можна приєднати мікрофон, який буде частково вловлювати звуки та відображати їхню гучність на світловому дисплеї або шкалі «завдяки чому користувач зможе вмить судити про силу звуку за зоровими індикаторами».
8. Рукавичка для закоханих. Заявка на патент №GB2221607, видана 1990-го року. У світі винахідників і раціоналізаторів романтична любов не пішла в минуле однак набула більш хитромудрої форми. Винахід Террі Кінга покликаний допомогти парам, які бажають цілком відчувати тепло улюбленої долоні, коли тримаються за руки в холодні дні. Це дві рукавички, з’єднані таким чином, що виходить одна рукавичка із загальним відсіком для долонь, але двома окремими комплектами пальців. Щоправда, якщо ви та ваша голубка безтурботно побіжите разом покритою памороззю лукою та натикнетеся на дерево, підсумок буде трагічним, — іронізує видання.
9. Виделка з таймером. Патент США №5421089, виданий 1995 року. Ви маніакально довго пережовуєте їжу або, навпаки, стрімко поглинаєте ложку за ложкою? Раціоналізатори столових приладів Ніколь Дьюбас і Спрінгфілд Сьюзен пропонують вам ідеальний вихід — виделку з вбудованим таймером і сигналом. Таймер, з’єднаний з ручкою виделки, починає у встановлений час дзижчати або блимати лампочкою, примушуючи їдця досить рідко орудувати виделкою, щоб прожувати їжу 32 рази перед ковтанням, як радить медицина. Без цього пристрою не обійтися ні на ділових ленчах, ні за романтичною вечерею при свічках.
10. Подушка для філейної частини. Заявка на патент Велика Британії №GB2267208, 1993 рік. Британський винахідник Майкл Бейлі вирішив позбавити людей від мук, які вони відчувають, якщо нема куди сісти: він створив портативне сидіння для носіння на поясі. Власне, це трохи ускладнений варіант на основі подушки з петелькою, крізь яку просмикується ремінь. «Сидіння-подушка може займати два положення для зберігання та положення для сидіння, коли воно звішується, щоб ви могли на нього сісти», — зазначено в заявці на отримання патенту.