Чому багато «зірок» «великої» сцени не приїжджають із концертами на дитячі фестивалі? Тому що, скоріш за все, вони бояться виглядати програшно на тлі маленьких виконавців. Чисті голоси, виключно «живе» виконання, щирість, самовіддача — все це можна було побачити й почути, приїхавши минулого тижня до Скадовська на VII Всеукраїнський добродійний дитячий фестиваль «Чорноморські ігри».
ФЕСТИВАЛЬ, ЩО ПРОСЛАВИВ МІСТО
Невідомо, скільки жителів і гостей України дізналося б про місто Скадовськ, якби сім років тому він не став столицею дитячого музичного свята під назвою «Чорноморські ігри». Тому сучасну історію цього містечка в Херсонській області можна починати саме з 1997 року. Звісно, за сім років Скадовськ не дуже змінився: пляжі не стали чистішими, море — глибшим, відпочиваючі — культурнішими й фінансово благополучнішими, місцева кухня — оригінальнішою, а співаки караоке — майстернішими. Але наприкінці липня він гарантовано набуває фестивального настрою. Сюди з’їжджаються діти, завданням яких є показати — не все так погано, Україна — дійсно творча країна, яка має майбутнє.
ЗА НОВИМИ ПРАВИЛАМИ
Цього року організатори «Чорноморських ігор» здивували учасників фестивалю змінами в правилах вокального конкурсу. Хоча це нововведення й стало революційним кроком. А саме — ввели до репертуару вокалістів обов’язкове виконання пісні з дитячого кінофільму або мультфільму. Дуже правильно й справедливо, але з цієї причини певна кількість дітей не змогли приїхати на чорноморське узбережжя через те, що їхні батьки не знайшли грошей на запис нових фонограм. «Заявок було дещо менше, ніж у минулі роки. Але тішить те, що з’явилися цікаві інтерпретації. Діти перебувають у пошуку. Радує те, що в Україні є дуже хороша вокальна школа, й талановитих дітей із кожним роком стає більше», — сказала «Дню» координатор «Чорноморських ігор» Інна Вишняк, яку фестивальні діти щиро називають «мамою». На запитання, чим, на її погляд, діти відрізняються від дорослих «зірок» пані Інна відповіла: «Діти відрізняються чистотою та щирістю. Вони виходять на сцену й несуть із собою позитивну енергетику. Вони не вміють співати під плюс, тому що повинні все це відчувати».
ПРЕКРАСНІ СІМКИ
VII Всеукраїнський добродійний дитячий фестиваль «Чорноморські ігри», що проходить під патронатом Президента України Леоніда Кучми за підтримки Міністерства культури і мистецтв України та соціального проекту «Я досягну успіху без куріння», почався з відбірного вокального конкурсу. Він проходив у приміщенні скадовського палацу культури ім. Т. Г. Шевченка протягом чотирьох днів. Паралельно в дитячому оздоровчому таборі «Слава» пройшов відбірний конкурс-огляд танцювальних колективів. У цей же час, у різних місцях міста, можна було оцінити роботи майстрів прикладного мистецтва: на набережній пройшов III Міжнародний фестиваль повітряних зміїв, там же відбувся конкурс скульптур із піску та конкурс графіті, а в холі Палацу культури працювала виставка дитячих малюнків.
У фінальні дні вокалісти й танцювальні колективи, що заслужили право виступити на Великій сцені, продовжували відточувати свою майстерність, щоб увечері не осоромитися перед шановним журі. А відпочиваючі вибирали між пляжем, літніми видами спорту, «луна-парком» або поїздкою на заповідний острів Джарилгач. Ті, хто зупинив свій вибір на морській подорожі ніскільки не пошкодували про це. На пустинному острові можна було скуштувати смаженого ската або щойно виловлених бичків, «поклацати» дрібними місцевими креветками й до «синяви» накупатися в прозорому морі. Раптовий дощ прискорив повернення «робінзонов» і тим самим не дозволив спізнитися на перший півфінальний вечір. Ті ж, хто залишився на «великій» землі, стали свідками барвистого дитячого карнавалу, що пройшов вулицями міста. Очолив строкатий натовп Нептун зі своїм морським почтом. Він і привів усіх до головної сцени, з якої вітав «Чорноморські ігри».
У перший вечір за право участі в Гала-концерті змагалася перша сімка фіналістів. За призові місця боролися: солісти-дівчатка середньої й старшої вікових категорій, солісти-хлопчики молодшого віку, а також вокальні колективи. Танцювальний конкурс було представлено в трьох номінаціях: «Театр танцю», «Естрадний балет» і «Стилізований фолк». На другий день сімку фіналістів складали дівчатка- солістки молодшої групи, юнаки старшої групи, вокальні колективи й представники номінації «Народний вокал». Танцювали в номінаціях «Екстрим», «Шоу-балет» і «Народний танець».
Після палких дебатів журі оприлюднило свій вердикт: у боротьбі за Гран-прі участь візьмуть Анастасія Каменських (м. Київ), Павло Скляров (м. Макарів Київської області), Надія Дорофєєва (м. Сімферополь), «Сузір’я» (м. Харків), Вікторія Петрик (с. Нерубайське Одеської області), Ярослав Рудий (м. Світлодарськ Донецької області), тріо «Конфетті» (м. Одеса) і Марина Пархоменко (с. Петровське Київської області). Найчисленніша делегація фіналістів із міста Дружківка Донецької області (три солісти й один вокальний колектив) посіла другі місця. Своїми враженнями від фінальних конкурсів із читачами «Дня» поділився член журі, генеральний продюсер музичного телеканалу М1 Валентин Коваль: «Від шести попередніх «Чорноморських ігор» цей фестиваль відрізняється, напевно, тільки номером. Тому що коли говориш про фестиваль, який живе вже сім років, то найважливіше, що він триває. Ми знаємо масу прикладів, коли гасли найкращі ідеї, а ця не опускається нижче за заданий рівень, і з кожним роком планка тільки підвищується. Можливо, цього року журі було найскладніше через те, що діти у фінальній частині були настільки рівними, що важко було уявити собі володаря Гран-прі».
СВЯТО ДЛЯ ВСІХ
У день Гала-концерту біля сцени зібралися, напевно, всі відпочиваючі Скадовська. І навіть всюдисуще бездарне караоке замовкло перед маленькими «зірками» Великої сцени. За Гран-прі та контракт від компанії «Лавина мюзик» на запис альбому та поширення його на території України треба було викластися повністю. І найкращою стала киянка Анастасія Каменських. У танцювальному конкурсі володарем найвищої нагороди став ансамбль «Браво» з Одеси. Після завершення церемонії нагородження переможці фінального конкурсу VII Всеукраїнського добродійного дитячого фестивалю «Чорноморські ігри» виконали гімн фестивалю — пісню «Чорне море», а танцювальні колективи влаштували на сцені справжній карнавал. Святковий феєрверк завершив «Чорноморські ігри», але до цього зі сцени багатообіцяюче прозвучало: «Через рік на скадовській землі знову відбудеться «Казка на березі Чорного моря».