Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ДИВЛЯЧИСЬ НА НЕБО

14 жовтня, 2004 - 00:00

«Космічне» сміття загрожує жи т тю людей

Сміття, що заповнило космічний простір, загрожує існуванню штучних супутників і безпеці астронавтів, коли ті виходять у відкритий космос. Як повідомляє Lenta.ru, посилаючись на британське видання The Guardian, таке попередження зробило Європейське космічне агентство (ЄКА). За оцінками фахівців інституту астрофізики, що розташований на Канарських островах і працює під керівництвом Університету в Берні, через 10 років, коли планується закінчити складання каталогу відходів у космосі, кількість їх фрагментів може сягнути приблизно 100 тисяч. За оцінками ЄКА, зробленими 2002 року, кількість космічного сміття зростає з кожним роком приблизно на 5 відсотків.

До космічного сміття входять як дрібні предмети — болти, старі викрутки, пластикові пакети, зламані ручки й компакт-диски, — так і набагато більші, — наприклад, уламки виведених з ладу супутників, відокремлених від ракет блоків. Деякі фрагменти опинилися в космосі внаслідок саморуйнування конструкцій, інші викидають самі космонавти. Швидкість руху в космосі і дрібних, і великих об’єктів може досягати кількох тисяч кілометрів на годину, тому вони є серйозною загрозою для космічних кораблів і діючих супутників.

Дрібне сміття в космічному просторі безпечне для населення Землі, оскільки, потрапляючи в атмосферу, згоряє. Інакше з великими фрагментами, які досягають поверхні планети і можуть спричинити загибель людей і руйнування споруд. Оскільки запобігти подальшому накопиченню в навколоземному просторі чужорідних об’єктів неможливо, ЄКА зараз розглядає можливість введення в експлуатацію невеликих супутників, які згорятимуть у щільних шарах атмосфери після закінчення терміну їх експлуатації. Крім того, планується розміщувати їх далі від Землі, за межами району, де працюють астронавти.

Англійці збиралися на Місяць ще 300 років тому

Англійські історики зробили дивовижну знахідку в архівах: виявляється, 1640 року в Англії розробили проект польоту людини на Місяць. Причому цей проект був найбільш технічно просунутим і майже бездоганним з огляду на наукові реалії тих років, повідомляє News.Battery.Ru. Автором проекту був доктор Джон Уїлкінс — вчений, теолог і зведений брат Олівера Кромвеля. Однак уже у 1660-х роках проект цілком застарів: лише за 20 років наука дізналася багато нового про природу Землі, навколишнього космічного простору і багатьох природних сил. Проект Уїлкинса заслуговує на велику увагу й повагу як приклад серйозного інженерного опрацювання доступних на той момент наукових знань.

NASA відмовляється від запуску шатлів

Рада з керівництва космічними польотами NASA дійшла висновку, що здійснити перший після катастрофи Columbia запуск нового шатла до МКС у березні-квітні 2005 року з технічних причин неможливо. Про це повідомив після повернення з Міжнародного космічного конгресу у Ванкувері помічник керівника Роскосмосу В’ячеслав Давиденко, передає РІА «Новости». Після трагедії шатла Columbia в лютому 2003 року США не запустили в космос жодного човника. Весь цей час запаси й екіпажі на МКС доставляють російські кораблі «Союз». Зараз на МКС перебуває дев’ята експедиція, до якої входять командир — російський космонавт Геннадій Падалка і бортінженер основного екіпажу — американський космонавт Майкл Фінк. Раніше NASA переглянуло свою політику щодо розвитку Міжнародної космічної станції і хоче вже до 2010 року припинити польоти до МКС.

Підготувала Катерина ЗОРКІНА, «День»
Газета: 
Рубрика: