Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Дух майстрів живе в Опішному

Національний музей-заповідник українського гончарства відзначить своє 25-річчя
6 квітня, 2011 - 00:00
ФОТО З САЙТА KSASHA.IO.UA

Для нашого селища це не просто ювілей, це дата, від якої Опішне стало всесвітньо відомою столицею українського гончарства. За час свого існування Музеєм-заповідником було зібрано чималу кількість як народних, так і професійних гончарних виробів, проведено виставки, мистецькі форуми, фестивалі, наукові семінари та конференції. Однією з основних задач закладу є збирання писемної спадщини гончарного ремесла, цим займається один із його відділів — Національний архів українського гончарства, який існує з 1993 року як структурний підрозділ Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному.

Кожен, хто вперше переступає поріг відділу, ніби поринає у світ історії, яку приховує велика кількість матеріалів, що стосуються українського гончарства. Зокрема це інформація про народних та професійних майстрів-гончарів, науковців, дослідників гончарства, їхній життєвий та творчий шлях, спогади, які вони конспектують до своїх щоденників, переживаючи різні моменти свого життя. Основна мета архіву — пошук, збирання, збереження та наукове дослідження писемних документів, фото-, відео- та аудіоматеріалів, пов’язаних з історією гончарства.

У фондах зберігаються матеріали, зібрані науковцями Національного музею-заповідника українського гончарства та Інституту керамології — відділення Інституту народознавства НАН України під час польових керамологічних експедицій. Окремий фонд складає архівна спадщина видатної мисткині глиняної іграшки Олександри Селюченко, відомої малювальниці Мотрони Назарчук та майстрів гончарної справи Миколи Пошивайла, Івана Білика, Василя Омеляненка, видатного художника-кераміста Трохима Демченка та інших. Цінним є рукопис книги Юрія Лебіщака «Сільське цеглярство» (1927), подарований відомою дослідницею українського гончарства Катериною Матейко. Існують також фонди керамістів Пантелеймона Мусієнка та Ніни Федорової. Окрему сторінку фондів архіву становлять колекції періодичних публікацій, газетних вирізок, буклетів, проспектів, листівок, запрошень, плакатів гончарної тематики, матеріалів симпозіумів, конференцій та семінарів. Створена колекція фотоілюстрацій, які відображають гончарне ремесло відомих мистців, їхні вироби, побут, родинне коло. Колекція містить фото з краєвидами різних осередків гончарства, цікаві історичні моменти під час проведення мистецьких форумів у Опішному.

Наталя СТЕБЛІВСЬКА
Газета: 
Рубрика: