Цей проект можна назвати наймасштабнішою етнографічною експедицією, учасники якої подорожують тільки на велосипедах. Акція пройшла під егідою ВБО «Асоціація благодійників України». Метою «Двоколісних хронік», які народилися 2010 р., є пошук, збір і відтворення рідкісних та маловідомих народних пісень, а також популяризація велосипедного туризму в нашій країні. «Країна скарбів» — це земля по обидва боки Дніпра, яку населяють люди з багатющою культурною спадщиною і прекрасними піснями. Знайти серед цих пісень рідкісні перлини, що майже забуті і зустрічаються лише в одиничних екземплярах, стало метою трьох музикантів на велосипедах, учасників етногурту «Фолькнери», які вирушили на пошуки фольклору через усю країну.
— Ми з Ірою Гаврилець подорожуємо давно, переважно на велосипедах, — говорить Володимир Муляр. — Але подорожувати просто так, заради відпочинку і споглядання пейзажів — у якийсь момент нам цього здалося замало. І ми вирішили робити це з певною метою — щось вивчати, досліджувати, досягати... Й оскільки ми музиканти, то й об’єднали дві улюблені справи — велосипеди й музику». До речі, перша експедиція називалася «Мармурове кільце». Рік тому учасники групи «Фолькнери» здійснили велоподорож завдовжки 3300 кілометри, маршрут якої пролягав з України до Туреччини, через Румунію та Болгарію. Результат — фільм «Двоколісні хроніки: Мармурове кільце», його презентації відбулись у багатьох містах України разом із виступами «Фолькнерів».
«Двоколісні хроніки-2: Країна скарбів» стартували в Ужгороді (у серпні), а завершились минулого тижня в Луганську: троє музикантів київського етногурту «Фолькнери» за 44 дні подолали на велосипедах 2011 км. Володимир Муляр, Ірина Гаврилець і Юлія Совєршенна проїхали 12 областей і безліч сіл, у яких зустрічалися зі справжніми носіями пісенної автентики. Всього музиканти зібрали понад 200 пісень, повідомляє ukraine3000.org.ua.
— З одного боку, нас радує результат експедиції (записано близько 40 годин чорнового матеріалу, є багато справді рідкісних пісень), а з другого — сумно, що подорож закінчилася, — розповів автор і учасник проекту Володимир Муляр. А Ірина Гаврилець додала: «Ми плідно попрацювали в експедиції, зібрали багато пісень у різних регіонах, — вторить колезі. — Щоправда, бували випадки, коли нам говорили: «От якби ви раніше приїхали, адже люди, які знали давні пісні та звичаї, вже померли»... За словами Володимира Муляра, мандрівникам у дорозі таланило: зустрічалося багато гостинних людей, готових чимось допомогти, нагодувати, запрошували переночувати, «але бувало й таке, що в нас кидали банки з-під пива. Так, ми проїхали всю нашу Батьківщину і побачили її прекрасною і натхненною — і водночас нещасною й жалюгідною»...
— Наша земля прекрасна, і її люди духовно багаті і прекрасно співають, — розповідає Ірина Гаврилець, — і ми це побачили зсередини. Хоча часом розривалося серце, коли проїжджали селами, які колись кипіли життям, а зараз вимирають у запустінні, в них доживають свій вік старі люди».
Траплялися з мандрівниками й забавні випадки. Ось що розповідає Юлія Совєршенна: «Приїхали в село Новоселиця на Закарпатті. У сільському магазині зустріли місцевого весільного старосту пана Володимира. Дізнавшись про нашу експедицію, він запросив нас до себе і скликав цілий хор місцевих тіточок. Співали нам довго, ще й місцевих танців навчали. А на завершення, за їхньою традицією, щоб не образити ѓазду, всі повинні були випити чогось градусного в три кола. Після цього стало ще веселіше. А надворі полудень, 35 градусів за Цельсієм і попереду — 50 км шляху!».
Отже, перший етап проекту — етнографічну експедицію — успішно завершено. Далі — опрацювання зібраного матеріалу. Зараз учасники проекту стають до роботи над фільмом, присвяченим експедиції. Окрім картини, вони з рештою музикантів групи «Фолькнери» підготують нову концертну програму, до якої увійдуть зібрані пісні, і представлять цей творчий проект в Україні.
ДОВIДКА «Дня»
Етногурт «Фолькнери» засновано 2009 р. Володимиром Муляром та Іриною Гаврилець. Сьогодні цей колектив налічує п’ять музикантів: Володимир Муляр (ударні, колісна ліра, губна гармошка), Ірина Гаврилець (вокал, ліра), Юлія Совєршенна (вокал, барабан), Роман Шаркевич (перкусія), Остап Данилів (баян, клавішні). «Фолькнери» — мандрівні музиканти. Основою концепції їхньої творчості є довільна обробка пісенної автентики України та інших країн, надання їй нового оригінального звучання з метою продовження життя «в реінкарнації». Гурт регулярно концертує, він був учасником багатьох відомих фестивалів — таких як «АртПоле» і «Трипільське коло».