Триметрова ялинка з поліетиленових пакетів, пластикових пляшок та інших вторинних матеріалів днями з’явилася біля Національного палацу мистецтв «Україна». Її встановили екофани Києва, аби привернути увагу жителів до чистоти міста. Адже прикрасити його до новорічних свят можна не лише живими ялинками, зрубаними в лісах, а й майстерними витворами з повторно використаних відходів. Цією акцією стартував проект «Екофан» до УЄФА Євро-2012, покликаний об’єднати молодь і покращити екологію міст України.
Насамперед це стосується міст, які прийматимуть матчі Євро-2012: Києва, Харкова, Донецька та Львова. У кожному з них організовуються спеціальні групи екологічних активістів (екофанів), які протягом шести місяців боротимуться за те, щоб їхнє рідне місто змінилося на краще до приїзду гостей чемпіонату. Зокрема, вони прибиратимуть парки й зони навколо об’єктів УЄФА Євро-2012, висаджуватимуть дерева та квіти, проводитимуть тематичні флешмоби, інформаційні кампанії та інші креативні формати, покликані звернути увагу жителів міста на його чистоту і благоустрій.
Ініціатор проекту «Екофан» — компанія «Кока-Кола Україна». Директор зі зв’язків з громадськістю цієї компанії Олеся Жулинська розповіла, що фундацією американського бренду буде надано грант у сумі «п’ятизначного числа» в доларах групі екофанів із того міста, яке набере найбільшу кількість екобалів за проведені акції. Кошти виділено на важливу ініціативу щодо покращення навколишнього середовища міста-переможця.
Команди кожного міста виконуватимуть творчі екологічні завдання від організаторів. Вони ставитимуть їх волонтерам через соціальні мережі «ВКонтакте» і Фейсбук. Саме у спеціально створених групах цих мереж команди екофанів отримуватимуть бали через голосування он-лайн.
Першим завданням для молодих екологів-активістів чотирьох міст стало створення альтернативної ялинки. Гурт із 20 київських фанів власноруч створив новорічну красуню заввишки три метри, використавши для цього металеву конструкцію, 21 тисячу поліетиленових пакетів, десятки пластикових пляшок та інший непотріб. Серед оригінальних прикрас і гірлянд можна побачити стилізовану комп’ютерну мишку, черевик, ювелірні статуетки, поламані дитячі іграшки, лампочку тощо.
— Напередодні Нового року більшість киян зазвичай хочуть придбати для прикрашення своїх осель живу ялинку чи сосну, зрубану десь у лісі, — каже начальник відділу формування екологічної політики головного управління екології та охорони природних ресурсів КМДА Лілія Копейкіна. — Однак ми, екологи, закликаємо киян ставити в оселях штучні ялинки або такі альтернативні, як ця. Це дасть змогу зберегти нашу екологію і зменшить кількість відходів після новорічно-різдвяних свят.
Цікаво, що створену біля Палацу «Україна» екоялинку було перенесено до однієї з київських шкіл у районі Осокорки. Свої новорічні «шедеври» з непотрібних вторинних матеріалів уже готуються виготовляти у Львові (14 грудня), Харкові (15 грудня) і Донецьку (21 грудня). Ідейним натхненником екофанів має стати відомий український музикант, лідер гурту «ВВ» Олег Скрипка, який також підтримує та рекламує цей екологічний проект.