Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЕНЦИКЛОПЕДIЯ ПОМИЛОК

Алкоголь та цироз печінки
6 липня, 2004 - 00:00

Алкоголь та цироз печінки

Здавна прийнято пов’язувати таке страшне захворювання, як цироз печінки, із вживанням алкоголю. Це стверджували медики, а вслід за ними й усі інші. І що цікаво, мало кого бентежили факти, які спростовували такий згубний вплив алкоголю на печінку людини. Наприклад, незрозуміло було, чому при дослідах на тваринах чистим алкоголем викликати цироз печінки було практично неможливо. Або те, що цирозом печінки особливо часто (порівняно з іншими категоріями населення) страждають грудні діти. «Підлили у вогонь масла» і патологоанатоми кількох європейських країн, які повідомили, що посмертний діагноз «цироз печінки» став рідкістю для людей, які страждали на хронічний алкоголізм.

Жовті зуби

Багато людей страждає від того, що у них жовтий колір зубів. Тим більше, що прийнято вважати: це ознака хворих зубів. Насправді ж, із жовтими зубами, як і з карими очима, люди, народжуються. Що цікаво, жовтувата емаль міцніша, ніж біла. І відбілювати її, на думку деяких стоматологів, злочин. Можна відбілити зуби, які потемніли від куріння або кави. Однак подібна операція ослаблює і нерідко руйнує емаль, що призводить до розвитку карієсу.

Коефіцієнт інтелекту

Багато хто думає, що чим вищий коефіцієнт інтелекту, тим розумніша людина. Однак на Заході популярність подібних тестів пішла на спад. І багато в чому через те, що широкомасштабні дослідження показали, що так званий коефіцієнт інтелекту (IQ) — досить відносна «міра» для людського розуму. Зазначається, що IQ швидше говорить про швидкість розумових процесів (завдання тестів необхідно виконати за обмежений відрізок часу), а не про вміння мислити або про оригінальність мислення. Водночас серед найбільших мислителів було немало «тугодумів», наприклад Альберт Ейнштейн.

Маразм

Нерідко можна почути, як при сварках когось називають маразматиком або ж говорять, що у того-то старечий маразм. Часто під маразмом розуміють легкі вікові зміни особистості, неуважність, чудакуватість. Однак подібні зміни до справжнього маразму не мають ніякого відношення. Справа в тому, що спеціальний медичний психіатричний термін «маразм», перекочувавши в наш повсякденний лексикон, вживається в дещо іншому, утрируваному, значенні. З психіатричного погляду, маразм — це глибоке недоумство з втратою контакту з навколишнім середовищем і повним зникненням інтересів. У маразмі зберігається лише харчовий та статевий інстинкти.

Фільми жахів

Багато хто звинувачує фільми жахів у тому, що вони руйнівно впливають на психіку людини і сприяють збільшенню агресивності в реальному житті. Однак психологи вважають, що сучасна цивілізація робить усе, щоб людина не була готовою дати гідну відсіч можливому природному та техногенному катаклізмам. На їхню думку, фільми жахів, які нагадують про можливі неприємності, є своєрідним тренінгом для наших нервів. Втім психологи обмовляються, що все вищесказане стосується тих фільмів, які мають хоч якусь психологічну глибину. А ось фільми, у яких дуже багато сцен невиправданого насильства і мало думки, придушують психіку і притупляють почуття самозбереження.

Кольорові сни

Нерідко можна почути, що кольорові сни сняться дурням. Однак подібне твердження не відповідає дійсності. Кольорові сни — явище досить поширене. За підрахунками дослідників, їх бачить близько двадцяти відсотків людей. Ті самі дослідження показали, що кольорові сни бувають у практично здорових людей незалежно від віку або професії. Втім усіх, хто бачить кольорові сни, відрізняє підвищена емоційність. Виявили вчені й досить цікавий взаємозв’язок між кольоровими снами та настроєм. Якщо у людини день був важким і вона перевтомилася, то швидше за все сновидіння її будуть чорно-білими. Якщо відбулися якісь приємні події, і у людини легкий, піднесений настрій, вночі їй «покажуть» кольоровий сон.

За матеріалами obozrevatel.com.ua підготувала Катерина ЗОРКІНА, «День»
Газета: 
Рубрика: