Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фестиваль № 13

У Києві два тижні відбувається ХIII Міжнародний фестиваль «Музичні прем’єри сезону»
9 квітня, 2003 - 00:00

Для композиторів він є чи не єдиною можливістю познайомити з власними витворами публіку. Щоправда, попереднього відбору тих, хто гідний репрезентувати свої твори в концертах, організатори «Прем’єр сезону» (Спілка композиторів України) не робили. Тому в 26 програмах, поруч із справжніми шедеврами, трапляються і малохудожні твори лише через те, що їх автори є членами композиторської спілки. Наприклад, відомий скрипаль, керівник ансамблю «Київські солісти» Богодар Которович підкреслив, що для успіху фестивалю треба мати не лише прекрасну музику, висококласних виконавців і зацікавленого слухача, але й прислухатися до конструктивної критики.

У нинішньому київському форумі будуть гості з Європи, Японії та США. Голова Київської спілки композиторів Ігор Щербаков сказав, що концерти зарубіжних музикантів привабливі для слухача, для професіоналів з’являється можливість визначити на якому рівні перебувають наші композитори: відстали вони від Заходу, чи, навпаки, йдуть «попереду всієї планети». До речі, кошти, виділені на фестиваль, підуть на фінансування виключно виконавців вітчизняної музики.

— Ми вивчаємо досвід інших країн, зокрема Франції та Угорщини. Як там ідуть справи з пропагандою вітчизняної музики, — сказав голова Національної спілки композиторів України Михайло Степаненко. — В багатьох державах існують закони, що передбачають обов’язкове включення до концертних програм творів національних композиторів. Хотілося б, щоб і наша держава приймала закони, які підтримували б нашу культуру. На жаль, українські композитори фактично не отримують грошей за музику, яку написали, не говорячи вже про авторський гонорар за її виконання. Твори, виконані один раз, більше ніде не звучать.

Незважаючи на «чортову дюжину», «Прем’єри сезону» обіцяють влаштувати свято для меломанів. Слухачі зможуть познайомитися з новинками в різноманітних концертних програмах. Переважно це твори хорової, симфонічної, камерної музики у виконанні відомих солістів і творчих колективів — наших і зарубіжних. Виступи відбудуться в кращих концертних залах столиці (філармонії, Будинку органної музики) і соборах — Михайлівському Золотоверхому і Трапезній церкві Києво-Печерської лаври. У рамках фестивалю відбудеться презентація: музикознавчих праць, композиторських партитур, можна буде придбати аудіокасети. Благодійний фонд ім. Андрія Штогаренка представить твори композиторів-лауреатів, презентуватиме свій Камерний оркестр (художній керівник — Олесь Ясько). Це буде інтернаціональна програма, в якій прозвучать твори Клусака, Малера, Шенберга. А завершать фестиваль 16 квітня «Київські солісти». Підопічні Б. Которовича виступлять разом із Едуардом Ідельчуком (скрипка, Фінляндія) і Джун Мацуокі (фортепіано, Японія). Вхід на всі концерти — безкоштовний.

Людмила КУЧЕРЕНКО, спеціально для «Дня». Фото Миколи ЛАЗАРЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: