Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фотографія як стиль життя

Відкрилася виставка пам’яті Миколи Селюченка
23 грудня, 2009 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

До 75-річчя від дня народження відомого українського фотохудожника Миколи Селюченка в стінах Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського відкрилась фотовиставка «Микола Селюченко — фундатор Національної спілки фотохудожників України».

Миколи Івановича не стало в січні 2008 року. Сьогодні його друзі та колеги, вшановуючи його пам’ять, пропонують глядачам познайомитися із невеликою колекцію фоторобіт майстра. До експозиції включено близько 70 робіт — 50 авторських чорно-білих та кольорових фоторобіт різних років Миколи Селюченка та 20 фотографій про нього.

В історію фотомистецтва України Микола Селюченко ввійшов як фундатор і незмінний голова правління Національної спілки фотохудожників України (об’єднує близько 700 кращих майстрів вітчизняної фотографії), голова Українського Національного Комітету ФІАП (Всесвітня федерація фотомистецтв при ЮНЕСКО), заслужений діяч мистецтв України. Все своє життя Микола Іванович присвятив фотографії. Героями його робіт були молодий Фідель Кастро, Микола Хрущов, Леонід Брежнєв, шахиншах Ірану Мохаммед Реза Пехлеви та багато інших державних і політичних лідерів.

Друзі та колеги Миколи Івановича, що завітали у день відкриття на виставку, напевно могли б розповідати про нього безкінечно, і, здається, виключно позитивні речі. «Микола Іванович був не лише талановитим фотографом, а й чудовим організатором та ідейним натхненником нашої Спілки. З нього все почалося, існує нині й працюватиме ще сподіваюсь довго» — розповів куратор виставки, фотограф Олександр Лепетун.

З появою цифрової техніки фотографія стала доступною усім бажаючим. Проте від дилетанства до мистецтва лежить довгий шлях спроб, помилок та рефлексій. «Раніше фотографія була тільки чоловічою справою, оскільки техніка не була досконалою, потрібно було знати фототехніку, фотооптику. Процес виготовлення фотохімічний, тому «жіночі ручки» бруднитися не хотіли», — пояснює майже стовідсоткову присутність на виставці чоловіків-фотографів фотохудожник та член Спілки Ірина Літічевська. Завдяки зусиллями Миколи Селюченка стало можливим законодавче закріплення професії «фотохудожник», із занесенням до трудової книжки професійного фотографа.

Роботи представлені для огляду лиш мала частка того матеріалу, що відзняв за своє життя цей талановитий фотомитець. На жаль, фото не мали назв, адже, як відомо, назви дуже часто розкривають зміст фотографії з іншого боку. Тому глядач мав повну свободу мислення щодо кожної світлини. Виставка триватиме до 19 січня 2010 року, і всі охочі мають змогу долучитися до класики фотомистецтва України.

Людмила ЖУКОВИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: