Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гарячі ванни у зимовому степу

Таврія пропонує туристам свої дива
27 січня, 2011 - 00:00
ФОТО АВТОРА

Коли докупи збігаються свята і вихідні дні, мимоволі починаєш розмірковувати, як гарно їх провести? Щоб цікаво і недорого, а ще щоб від примх погоди не залежати... Подумаєш-подумаєш і приходиш до висновку: ідеальний варіант — вивчення принад рідного краю. А для цього не обов’язково їхати далеко, жити в Криму чи в Карпатах. Незабутні враження можна отримати й на Херсонщині, яка у більшості українців чомусь асоціюється лише із заповідником «Асканія-Нова», кавунами, помідорами та відпочинком біля моря. Але це, так би мовити, літній варіант відпустки. А що робити в безкраїх степах Таврії взимку?

Є у нас свої приховані резерви. Скажімо, в селі Облої Голопристанського району «прописалося» диво місцевого значення — цілющий гейзер, у воді якого — дві третини таблиці Менделєєва: 20% йоду, 14% брому, стільки ж бору, а також — калій, кальцій... Кажуть, за своїм хімічним складом вода унікальна, аналогів у Європі їй немає. Концентрація солі настільки велика, що дозволяє спокійно лежати на поверхні води й читати газету, як на Мертвому морі. Температура води на виході зі свердловини — 65 градусів.

Цей гейзер штучний. У 1969 році свердловину пробурили геологи, які шукали нафтову жилу. Замість «чорного золота» з глибини 1527 метрів несподівано вдарив струмінь насиченого сольового розчину. Не одержавши очікуваного результату, буровики закрили свердловину, оснастивши її протифонтанною арматурою. 30 років свердловиною ніхто не цікавився, та коли розпочався металобрухтовий бум, про неї згадали «металісти». Вони поклали око на величезну трубу й міцні засуви. При спробі їх демонтувати стався такий потужний вибух, що грабіжники порозбігалися в паніці. Кинута напризволяще свердловина кілька років фонтанувала, створюючи навколо себе суцільне болотисте місиво. Фонтан гарячої води за 800 метрів від моря притягував до себе увагу багатьох. І вже тоді було помічено, що вода має лікувальні властивості. Почали говорити, що вона лікує хвороби щитовидної залози, опорно-рухового апарату, нервової системи, шкіри... Аби локалізувати гарячий фонтан, вирили протічний басейн. Згодом його облагородили, обшили деревом і розділили навісним містком на два сектори: для дорослих і дітей. Побудували кабінки для переодягання. Звичайно, це не бальнеологічний комплекс, але... влітку цілющий гейзер притягує до себе стражденних і допитливих, ну а взимку — екстремалів. Уявляєте: зимовий степ, пронизливий вітер змушує кутатися в шарфи й натягувати шапки, а поруч — клуби пару та розчервонілі тіла сміливців, що із задоволенням приймають «гарячу ванну». Вода мутна. Це тому, що під дією кисню і сонячного проміння у прозорій воді, яка б’є зі свердловини, відбувається хімічна реакція. Концентрація йоду така висока, що він кристалізується і надає воді специфічного кольору. Ось чому сюди не рекомендують заходити у світлих купальниках. Дивуватися не треба: в йодному розчині, який купуємо в аптеках, лише 9% йоду, а в басейні — 20%.

Софія СЕРЕБРЯКОВА, Херсон
Газета: 
Рубрика: