Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ГIПОТЕЗИ

9 лютого, 2005 - 00:00

Чи буде життя на Марсі?

Штучна зміна клімату дозволить виявити на Марсі «сплячі» форми життя, вважають у дослідницькому центрі NASA в Каліфорнії. На думку вчених, якщо атмосферу Червоної планети наповнити парниковими газами, то там може зародитися життя. А для «старту» процесу потепління на Марсі фахівці центру пропонують використати фтормісткі гази, елементи яких уже існують на марсіанській поверхні. На планеті створюватиметься парниковий ефект, який спричинить танення льоду й ущільнення атмосфери. «Принісши життя на Марс і вивчаючи його поширення, ми могли б зробити внесок у розуміння нашої еволюції, здатності життя до адаптації та поширення в інших світах», — заявляють фахівці наукового центру. Фахівці вважають, що «процес потепління дасть шанс дрімаючому на планеті життю на його відродження й розвиток», повідомляє NEWSru.com.

Складено графік вимирання

Учені склали докладний графік, який відображає, коли і які саме види флори й фауни постраждають від глобального потепління, повідомляють «Подробности.ua». Білл Хеа з Потсдамського інституту вивчення змін клімату вперше зібрав воєдино дані останніх досліджень на цю тему. Зараз середньорічна температура на Землі підвищилася на 0,7 градуса за Цельсієм. У найближчі 25 років вона може підвищитися ще на 0,3 градуса. Це поставить під удар такі екосистеми, як розташовані на північному сході Австралії тропічні ліси, а також високогірне посушливе плато в Африці. У деяких країнах зменшаться врожаї й відчуватиметься брак питної води. Прискориться танення полярних льодів, що призведе до значного скорочення популяцій полярних ведмедів і моржів. Із другого боку, через потепління в тропічних поясах почнуть вимирати мешканці коралових рифів. У районі Середземномор’я збільшиться кількість лісових пожеж, що призведе до загибелі багатьох комах. Потеплішання річок у Північній Америці може призвести до масового вимирання в них форелі та лосося. У Південній Африці, Австралії та у високогірних районах почнуть зникати багато видів квітів, а в Китаї почнуть висихати широколисті ліси. Брак питної води збільшиться, а від голоду може загинути до 1,5 млрд. людей. На початку наступного століття середня температура збільшиться вже на три градуси. Унаслідок цього повністю зникнуть тропічні ліси Амазонки, високогірна флора в Австралії, Новій Зеландії та Європі. Почнуть зникати багато видів інших рослин і остаточно вимруть коралові рифи. Від голоду може загинути ще 5,5 млрд. людей. Раніше повідомлялося, що в разі, якщо середньорічна температура на нашій планеті збільшиться всього на 1,3 градуса порівняно з нинішньою, зміни клімату стануть безповоротними. Потеплiння призведе до танення вічної мерзлоти в Сибіру, що вивільнить у атмосферу дуже багато метану, одного з основних парникових газів.

Про курячі мізки

Поширене вже багато років уявлення про те, що птахи — не надто розумні істоти, абсолютно не відповідає дійсності. Такої думки дотримується міжнародна група вчених, які провели детальне дослідження мозку птахів, передає News.Battery.Ru. Виявляється, пташиний мозок за своєю структурою багато в чому нагадує людський. Інтелектуальні здібності птахів досить широкі: вони можуть використовувати у своєму житті примітивні інструменти, розучувати пісні, рахувати. Багато які з них піддаються дресируванню, можуть допомагати родичам або, навпаки, обманювати їх. Здійснення всіх перерахованих операцій неможливе за наявності слаборозвиненого, примітивного мозку, вважають вчені.

Підготувала Катерина ЗОРКІНА, «День»
Газета: 
Рубрика: