Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ГIПОТЕЗИ

4 листопада, 2004 - 00:00

Одна із загадок Дарвіна розв’язана

Фахівці Європейської молекулярно-біологічної лабораторії в Гейдельбергу повідомляють, що їм вдалося розв’язати знамениту загадку Дарвіна про еволюційне походження ока. При дослідженні морських черв’яків, які збереглися практично без змін за останні 600 мільйонів років, виявилося, що деякі клітини мозку черв’яків за формою нагадують колбочки й палички людської сітківки. Детальне порівняння виявило в клітинах морських черв’яків світлочутливі молекули речовини опсину дуже схожі на ті, що містяться в колбочках і паличках хребетних тварин. Причому молекули опсину хребетних змогли нормально функціонувати в клітинах морських черв’яків. За словами дослідників, це надійно доводить загальне еволюційне походження світлочутливих клітин черв’яків і хребетних, передає News.Battery.Ru.

Темпи вимирання видів перевищують прогнози в тисячу разів

Світовий список видів, яким загрожує вимирання, зростає із загрозливою і безпрецедентною швидкістю, тоді як уряди приділяють охороні природи дедалі менше уваги, вважають екологи. Як повідомляє агентство Reuters, на міжнародному форумі зелених, що відкривається 17 листопада в Таїланді, Міжнародний союз за збереження природи та природних ресурсів (IUCN) представить «червону книгу», до якої занесені 12 тисяч видів, що перебувають під загрозою зникнення. За словами гендиректора організації Ахима Штайнера, темпи вимирання видів прискорюються й уже майже в тисячу разів перевершують прогнози. У найближчі 50 років із лиця Землі зникнуть понад 30 відсотків існуючих сьогодні видів тварин і рослин, повідомляє Lenta.ru.

На Всесвітній природоохоронний конгрес у Бангкоку, який триватиме тиждень, зберуться три з половиною тисячі екологів, учених, представників бізнесу та державних структур. Очікується, що на конгресі виступлять представники нафтових компаній Shell і BP, а також провідного автомобілебудівного концерну General Motors, які розкажуть про внесок у охорону довкілля з боку великого бізнесу. Проте Штайнер прогнозує гострі суперечки між екологами та промисловцями з питання про кращі способи збереження природи. За його словами, переважна більшість компаній ігнорує екологічну тематику, й вони далекі від визнання проблем, із якими зіткнулося людство.

Землі загрожують комети-невидимки

Нашій планеті загрожує серйозна небезпека. Вона походить від так званих комет-невидимок. Їхня кількість, за підрахунками вчених, у 400 разів перевершує кількість звичайних комет. Деякі астрономи говорять навіть про те, що необхідно переглянути нашу точку зору на безпеку Землі, передає MIGnews. Як повідомляється, комети-невидимки не визначаються шляхом прямих спостережень за допомогою телескопів, тому що поглинають сонячне світло. Про їхнє існування у Всесвіті знають лише з теоретичних розрахунків.

Сценарій «Післязавтра» реальний?

Із тривожним попередженням виступила сьогодні авторитетна група з 250 провідних світових вчених. На їхню думку, до 2070 року льоди Північного Льодовитого океану повністю розтануть, і в літню пору року він буде відкритий для вільного плавання. Доповідь була підготовлена на прохання Арктичної ради вченими й фахівцями з 8 країн, повідомляє News.Battery.Ru. За останні 30 років товщина льодів у Арктиці зменшилася наполовину, а його площа — на 10%. Якщо не станеться великих змін у нинішній тенденції, то через 70 років материкові льоди Арктики повністю розтануть. У результаті до кінця нинішнього століття на один метр підніметься рівень Світового океану, а також зміниться рух теплої атлантичної течії Гольфстрім.

Підготувала Катерина ЗОРКІНА, «День»
Газета: 
Рубрика: