Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ГIПОТЕЗИ

3 листопада, 2004 - 00:00

Один з ефектів теорії відносності підтверджено

Міжнародна група фахівців NASA і університетів США й Італії знайшла прямий доказ одному з ефектів теорії відносності — захопленню Землею, що обертається навколо себе, простору-часу. Вчені завершили тривалий аналіз змін орбіт двох супутників LAGEOS I та II, запущених у космос у 1976 і 1992 роках. Ці пасивні супутники відбивали лазерний промінь, що посилається з Землі, завдяки чому можна було обчислювати їхнє положення з високою точністю. Проаналізувавши дані за 11 років, вчені з’ясували, що орбіта супутників зміщувалася на два метри на рік у напрямі обертання Землі. Отримане зміщення на 99% відповідає передбаченому загальною теорією відносності, передає Membrana.ru. Останні розрахунки вимагали надзвичайно точної карти гравітаційного поля планети, яке зовсім не рівномірне, а має області з більшою і меншою напруженістю. Таку модель достатньої точності було отримано завдяки супутниковим вимірюванням — лише нещодавно. До речі, у квітні 2004 року у космос було виведено американський супутник Gravity Probe B, який також має перевірити ефект закручення простору-часу під дією обертання планети. Але новий апарат, відзначають дослідники, має зробити це з набагато вищою точністю.

Слабкий електричний струм прискорює думки в голові

Вчені з американського Національного інституту неврологічних захворювань виявили, що пропускання через мозок слабкого струму підвищує здатність людини запам’ятовувати слова. У дослідженні взяли участь понад 100 добровольців. Їм приставляли електроди до голови і пропускали струм силою в 0,002 ампера. Одночасно людей просили назвати якомога більше слів з побаченого списку. При цьому частині добровольців також прикладали електроди, але струм не пропускали. Ніхто не знав — пропущено струм чи ні, а відчути його було неможливо. Статистика показала, що здатність запам’ятати і відтворити довільний набір слів при пропусканні струму підвищувалася на 20%. При цьому 20 хвилин впливу давали довгий позитивний ефект, повідомляє News.Battery.Ru. Вчені прогнозують, що слабкий струм змінює електричні властивості клітин у корі мозку, і після того, як струм пройшов, клітини ще довго «краще передають сигнали». Побічних ефектів впливу поки що не виявлено, і дослідники збираються перевірити вплив слабкого струму як додаткову терапію при старечій забудькуватості.

Імунну систему можна перепрограмувати?

Канадські фахівці в сфері трансплантології зробили сенсаційну заяву. Вони стверджують, що імунну систему людини можна перепрограмувати, і тепер при пересадці органів групи крові донора і реципієнта не обов’язково мають співпадати. У складній справі трансплантації одне правило завжди залишалося непорушним — реципієнт і донор повинні мати однакову групу крові. І часто пацієнти гинуть тому, що не можуть дочекатися донорського органу з необхідною саме для нього групою крові. Але у 2001 році канадські медики здійснили справжній прорив — вони зробили пересадку серця немовляті, відступивши від принципу єдиної групи крові. Результат операції показав, що після трансплантації імунна система новонародженого пацієнта автоматично перепрограмувалася. Вона сприйняла групу крові пересадженого серця як свою власну. Тепер вчені у своїх дослідженнях йдуть далі і шукають шляхи перепрограмування імунної системи пацієнтів старшого віку. Якщо це вдасться, то це не тільки врятує багато життів, але і розширить можливості трансплантології органів, які раніше не пересаджували з одного організму до іншого, передає Бі-Бі-Сі.

Підготувала Катерина ЗОРКІНА, «День»
Газета: 
Рубрика: