Чи є життя на Марсі? Iмовірно
Останні дані, отримані європейським апаратом Mars Express, який працює на орбіті Марса, надають нові, хоча, як і раніше, непрямі докази існування мікробного життя на Червоній планеті. Йдеться про цікаву кореляцію розподілу метану, знайденого в атмосфері планети, з розподілом водяної пари та виявленими під поверхнею покладами водяного льоду, повідомляє korrespondent.net. Біологічне (мікробне) походження метану — одна з версій (нарівні з природними процесами у глибинах планети), але дуже реальна, кажуть науковці. Європейський супутник вирахував, що на висоті 10—15 км над поверхнею Марса водяна пара добре перемішана і рівномірно розподілена в атмосфері. Однак близько до поверхні вона сконцентрована у трьох широких екваторіальних областях, де концентрація пари втричі вища, ніж у інших. Ці області також відповідають тим ділянкам, де американський корабель Mars Odyssey виявив шар льоду, що лежить на кількадесят сантиметрів углиб поверхні.
Можливо, вода й метан мають спільне підземне джерело. Дослідники припускають, що в рідкій воді, прихованій під льодом і підігріваній геотермальним теплом планети, можуть жити мікроби, котрі виробляють метан. Річні коливання температури та рівня грунтових вод викликають активізацію живучих мікроорганізмів та сезонні викиди метану на поверхню. Однак докази цієї гіпотези, очевидно, вдасться зібрати лише безпосередньо на місці.
Знайдено ліки від SARS
Учені Гонконгського університету знайшли молекули, здатні перемогти атипову пневмонію. Використовуючи новий метод, вони порівняли вірус атипової пневмонії з понад 50 тисячами молекулярних сполук. З’ясувалося, що 104 молекули в змозі ефективно протистояти вірусу, повідомляє obozrevatel.com.ua. Науковці обіцяють незабаром провести тестування на тваринах, і, якщо буде новий спалах захворювання, то і на людях. «Потім ми вирішимо, чи розроблятимемо ліки. Це залежить від того, чи повернеться атипова пневмонія, і чи знайдемо ми кошти на подальші тестування і розробку», — розповів професор університету Гонконгу Річард Као. За його словами, це перший випадок, коли хімічна генетика виявилася в змозі боротися з інфекційними захворюваннями. Минулого року на атипову пневмонію в Гонконгу перехворіли 1755 осіб, 299 із них померли.
Про користь стічних вод
Канадські вчені з Університету Торонто провели масштабні дослідження стічних вод, які скидає цей мегаполіс. З’ясувалося, що у стоках міститься безліч органіки, якої вистачить для вироблення 990 мільйонів кіловат-годин електричної енергії на рік. Навіть 20% цієї енергії вистачить для того, щоб підприємства з переробки стічних вод цілком покрили свої потреби в електриці. Решту електрики можна використати на потреби міста. Аби скористатися цією енергією, треба перейти від традиційних методів очищення стічних вод до анаеробних (без участі кисню), оскільки анаеробні мікроби виробляють метан — чудове паливо для теплових енергостанцій, повідомляє News.Battery.ru.