«День» у №46 уже повідомляв, що 25 березня в Київському музеї російського мистецтва буде представлено унікальне видання — Повне зібрання творів і листів класика.
Цей проект має благодійний характер, усі гроші від реалізації ексклюзивного видання буде спрямовано на будівництво духовно-просвітницького центру на Татарці в Києві. Під час проведення презентації можна буде ознайомитися з унікальними експонатами приватних колекцій, присвячених Гоголеві. На церемонії Митрополит Володимир вручить Зібрання творів власникам сертифікатів: державним діячам, представникам вищого духівництва, відомим ученим. У заході візьмуть участь і виступлять представники Посольства Російської Федерації в Україні, відомі українські та російські літературознавці.
Особливість нового видання полягає в тому, що до 200-річчя з дня народження письменника читачам належить заново познайомитися з Миколою Васильовичем Гоголем як з православним автором і переосмислити твори, відомі нам ще зі шкільної лави, у тому числі — «Ревізор», «Тарас Бульба», «Старосвітські поміщики». До видання включено фрагменти, вилучені в радянські роки з ідеологічних міркувань. Зібрання творів вийшло у світ у 17 томах у видавництві Московської патріархії за благословенням патріарха Московського і Всія Русі Кирила.
— У художній літературі Микола Васильович Гоголь був першим послідовно православним автором, який не лише силою таланту, але й способом життя свідчив про стрижневу роль Євангельського слова та Святої Церкви у долі кожного, — відзначив Патріарх Московський і всія Русі Кирило у вступному слові до читачів цього видання.
Укладачами зібрання творів є доктор філологічних наук, професор, голова гоголівської комісії наукової ради РАН «Історія світової культури» В.Воропаєв і доктор філологічних наук, старший науковий працівник інституту світової літератури РАН І. Виноградов. При підготовці ПЗТ проведено унікальну дослідницьку і текстологічну роботу. Більшість текстів друкується за автографами і звірена з прижиттєвими виданнями. У зібрання творів Гоголя включено всі художні, літературно-критичні, публіцистичні і духовно-етичні твори (у тому числі й незавершені). Вперше в повному обсязі до видання включено листування Гоголя з відповідями його адресатів.
До видання також включено тексти лекцій, прочитаних Гоголем у Петербурзькому університеті, нотатники письменника, підготовчі матеріали з історії, фольклору та етнографії, деякі матеріали до словника російської мови та інші матеріали. ПЗТ містить великий довідковий апарат, до якого вміщено літопис життя і творчості Гоголя, довідкові покажчики, а також — коментарі. Кожен том відкриває супровідна стаття.
Перший наклад Повного зібрання творів М.В. Гоголя поширюється лише за передплатою! У числі тих, хто вирішив передплатити його — жителі багатьох регіонів України, Росії, країн СНД, Німеччини, Франції, США, Австралії та інших куточків світу. Видавництво Московської патріархії оголосило передплату на Повне зібрання творів Гоголя для того, щоб найширше коло читачів Гоголя змогло стати не лише володарем цього прекрасного видання, але й змогло взяти особисту участь у реалізації цього проекту (подробиці на сайті gogol.rop.ru).
КОМЕНТАРI
На думку письменника Бориса СПОРОВА, сьогодні читачам необхідне нове прочитання класики, і, насамперед, Гоголя. Ключ до розгадки письменника — його духовні твори. «Через 200 років ми відкриваємо справжнього Гоголя. Це нове видання має стати святом для російського читача», — підкреслив письменник.
«Гоголь був людиною глибокої віри, продовжувачем святоотечеських традицій у російській літературі», — відзначив один із укладачів видання і автор коментарів, доктор філологічних наук, голова гоголівської комісії наукової ради РАН «Історія світової культури» Володимир ВОРОПАЄВ. Він також зазначив, що нове зібрання творів перевершує всі попередні видання Гоголя в сенсі повноти та осмислення творчої дороги письменника.
Володимир РОМАНЕНКО, Голова правління добродійного Фонду «Богуслав» (Київ), засновник проекту: Це перше видання Гоголя в такому обсязі. До цього найповніше зібрання його творів виходило в 40—50-х роках. Наше 17-томне видання відрізняється підходом, глибиною і спрямованістю на духовний світ людини. Уперше в повному обсязі представлені духовні твори письменника. Твори звірені з прижиттєвими текстами Миколи Васильовича. Всі твори супроводжуються коментарями видатних гоголезнавців сучасності — професора Володимира Воропаєва і Ігоря Виноградова. До речі, це незвичайні люди. Вони будуть у нас на презентації, і мені б хотілося, щоб якомога більше людей їх послухало і з ними поспілкувалося. Ми побачимо, що це зовсім інший Гоголь. Кожне його речення вимагає нового прочитання, і в цьому читачеві допоможуть коментарі укладачів.
Цілий том ми присвячуємо біографії Миколи Васильовича. Унікальність нашого видання і в тому, що до 17-го тому вперше ввійдуть українські і російські народні пісні, які збирав Микола Васильович і які він особисто записував. Цей том відкриває Гоголя, знову ж таки, з нового боку — не лише як тонкого цінителя, але і як дослідника народної творчості.
Робота над виданням почалася рівно рік тому з міжнародної конференції, присвяченої 200-річчу М.В.Гоголя. За цей ювілейний рік укладачами і видавцями виконана величезна робота, яка раніше могла б зайняти роки. Тому проведення презентації і вручення комплектів повного зібрання творів відбудеться напередодні дня народження письменника — 25 березня в Київському музеї російського мистецтва.