Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гончарі запрошують!

Поїдемо на «Здвиг-2009»
23 червня, 2009 - 00:00

Із 29 червня по 5 липня в Опішному пройде фестиваль. Це старовинне козацьке містечко в Зіньківському районі Полтавської області — один із наймогутніших і відомих центрів культурної самобутності українців. Опішне називають столицею українського гончарства, бо впродовж трьох останніх тисячоліть саме тут інтенсивно розвивалося гончарне мистецтво. На початку ХХ століття у містечку працювали близько 1000 гончарів, вироби яких експонували майже на всі континенти світу. Опішнянська кераміка стала своєрідним етнічним символом української культури, світовим мистецьким брендом.

Саме Опішне стало справжнім місцем паломництва істориків та археологів, художників і кінематографів, поетів та етнографів, діячів культури та науки, урядовців. Сюди прагнуть потрапити тисячі туристів з усіх куточків України та інших країн. Адже в цьому тихому мальовничому містечку на березі Ворскли розташувався справжній Олімп української культури — Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному. Це унікальний, неповторний заклад, аналогів якому немає в цілій Європі. Пройдіться по його території: на подвір’ї щоденно лунає українська пісня, працівники музею зустрічають відвідувачів у національному вбранні. Вздовж алеї розташована дивовижна галерея монументальної скульптури — доробок творчості народних майстрів-гончарів та художників-керамістів з усіх історико-етнографічних регіонів України. Привертає увагу діюче горно, яке щоранку для відвідувачів запалює гончар, майстер народної творчості Микола Гаврилович Пошивайло. У приміщенні міститься галерея символічних панно провідних художників-керамістів і гончарів, також вражає вагома колекція мисок і —з різних регіонів України, справжній український мисник, на якому представлений різноманітний посуд домашнього вжитку.

У жодному іншому гончарному осередку України неможливо знайти стільки фахової керамологічної літератури, як у Опішному. Адже при музеї функціонує Гончарська книгозбірня України — республіканська спеціалізована бібліотека з проблем українського та світового гончарства (близько 100000 одиниць). З літературою на гончарську тематику можна не лише ознайомитися, але й придбати унікальні керамологічні й народознавчі видання єдиного в Україні містечкового наукового видавництва «Українське народознавство».

Але все ж таки найголовніше — це побачити самого маестро гончарного мистецтва Миколу Пошивайла за роботою. Адже коли в умілих руках сіренька глиняна грудочка, обертаючись на гончарному крузі, через мить набирає форму, — відразу відчувається випромінення цією людиною особливої енергії творення і аури щастя, мимоволі починаєш вірити в чаклунство.

Одразу з майстром працює малювальниця, яка навчає відвідувачів виводити орнаменти на гончарному виробі. Можна не лише побачити, а й спробувати самостійно погончарувати й помалювати. А ще на екскурсантів чекає ціла низка цікавих різноманітних конкурсів та вікторин: «Юний реставратор», «Вгадай посуд», «Кращий глиняний виріб», «Найоригінальніший орнамент» тощо. А найбільш ерудовані отримають особливі призи.

До речі, в структурі музею-заповідника діють перші в Україні Меморіальні музеї-садиби гончарки Олександри Селюченко та родини Пошивайлів, які також можна відвідати та ознайомитися з творчістю відомих гончарів. Тільки в Опішному донині збереглася унікальна гончарна виробнича споруда — будівля колишнього Опішненського гончарного навчально-показового пункту Полтавського губернського земства, споруджена 1916 року за проектом славетного українського мистця-архітектора Василя Кричевського.

«Не потрібно їхати в Лондон, Париж чи Рим — приїздіть до Опішного і ви не будете розчаровані, адже затишне гончарне містечко подарує велике захоплення та масу незабутніх вражень», — кажуть гончарі. А хто завітає до Опішного з 29 червня по 5 липня, на тих чекає ціла низка незабутніх вражень. Адже в цей час Міністерство культури і туризму України, Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному, Державна спеціалізована художня школа-інтернат І—ІІІ ступенів «Колегіум мистецтв у Опішні», Міністерство освіти і науки України, Львівська національна академія мистецтв, Львівський державний коледж декоративного та ужиткового мистецтва імені Івана Труша, Національна академія наук України, Інститут народознавства НАН України, Інститут керамології — відділення інституту народознавства НАН України, Українське керамічне товариство, Полтавська обласна державна адміністрація, Управління культури і туризму Полтавської облдержадміністрації, Полтавська обласна рада, Опішнянська селищна рада проводять І Тиждень Національного гончарного здвиження «Здвиг-2009».

У його рамках відбудуться такі заходи: ІІІ Міжнародний молодіжний гончарський фестиваль, Міжнародний науковий симпозіум «Гончарна столиця України в світовій історії та культурі», Міжнародний мистецький фестиваль-ярмарок «Гончарний Всесвіт в Україні-2009», Національна виставка-конкурс художньої кераміки «КерамПІК у Опішному» та традиційне свято Національний День гончаря.

Приїздіть і не пожалкуєте. Ви поринете в світ справжнього українського гончарства з професійними гончарями, українськими фольклорними ансамблями, різноманітними конкурсами та вікторинами, українськими стравами та безліччю цікавих дійств.

Світлана ПРУГЛО, співробітник інформаційної служби Національного музею заповідника українського гончарства в Опішному
Газета: 
Рубрика: