На сцені Філармонії старовинного Новгорода розташовані три шахові столики, а також три величезні електронні демонстраційні дошки, які дозволяють глядачам синхронно спостерігати за подіями на гросмейстерському супертурнірі "Господин Великий Новгород".
Після першого кола становище учасників таке: 1. Володимир Крамник - 4 очки з 5 можливих; 2. Гаррі Каспаров (обидва - Росія) - 3,5; 3. Веселин Топалов (Болгарія) - 2,5; 4. 5. Євген Бареєв (Росія) і Борис Гельфанд (Білорусь) - по 2; 6. Найджел Шорт (Англія) - 1.
Так, мабуть, легко грається чемпіонові світу Каспарову з живими гросмейстерами після його двобою з електронним монстром "Deep Blue". Хоча його черговий суперник - Бареєв - розіграв дебют аж ніяк не гірше від будь-якої ЕОМ і, здається, вирівняв шанси, але Гаррі діяв дуже енергійно й винахідливо. Щоправда, на 33-му ході він пройшов повз виграшне продовження, яке, до речі, "побачив" головний арбітр турніру Борис Постовський. Після цього виникла теоретично нічийна позиція - дві тури проти тури й коня (без пішаків). Проти комп'ютера чемпіон і не намагався б виграти, але проти людини, та ще й в умовах цейтноту - чому б не поборотися?
І вирішальної миті Бареєв захвилювався, потрапивши чи не в єдину в позиції пастку. У наступному турі не зміг протистояти шаленому натиску чемпіона й англієць Шорт, який теж грав чорними. Цього разу Каспаров простими на перший погляд ходами буквально проломив захисні редути англійця.
Борис Гельфанд із Білорусі, як ми вже казали, почав змагання з двох поразок. Тому не дивно, що після дебюту третього його поєдинку (а Борис білими грав із Топаловим) дружина мінчанина - чарівна бельгійка Зоя - із тривогою спитала автора цих рядків: "Ну, як справи в Бориса?". Я заспокоїв її. Насправді, Борис захопив ініціативу й здобув перемогу. Незважаючи на прохання журналістського корпусу повторити досить гучний поцілунок (суперприз для чоловіка, чи не так?) "на біс", Зоя відмовилась.
Громом серед ясного неба став і програш Каспарова в п'ятому турі Володимиру Крамнику. До речі, Володимир - студент Новгородського університету й переїхав сюди на постійне місце проживання. Каспаров чорними обрав Староіндійський захист, причому один із найгостріших варіантів. Але Крамник був напоготові й холоднокровно забрав пішака, якого пожертвував Каспаров, а потім потужними ударами розгромив позицію чорних.
Технічні результати. Третій тур. Каспаров - Бареєв, Гельфанд - Топалов, Крамник - Шорт - 1:0. Четвертий тур. Топалов - Бареєв, Каспаров - Шорт - 1:0, Гельфанд - Крамник - 0,5:0,5. П'ятий тур. Крамник - Каспаров - 1:0, Шорт - Топалов - 0:1, Бареєв - Гельфанд - 0,5:0,5.
Новгород