Ідея організації фестивалю оперного мистецтва пам’яті Федора Івановича Шаляпіна у Новому Світі у Криму народилася у Ірини Кордьє завдяки одній із легенд про великого співака. Вона свідчить, що під час приїзду Федора Івановича у гості до князя Голіцина у Крим гостинний господар запросив гостя прогулятися царською стежкою і спробувати чудового кримського шампанського. В унікальному природному гроті, де витримували вино, Шаляпін заспівав, віддаючи належне красі Криму. Від звуків голосу великого співака келих із шампанським лопнув у нього в руках. Так і з’явився фестиваль, який має одну особливість — використання природних історичних декорацій, які посилюють вплив на почуття і розум слухачів. Адже недарма найяскравіше виконання «Аїди» Верді проводять у Гізі на фоні пірамід і Великого Сфінкса, а опери Вагнера звучать у замку Людвіга II Нойшванштайн у Баварії, де їх було написано та вперше виконано. Так і на цьому фестивалі. Уявіть: мерехтіння тисяч і тисяч свічок під склепінням природного грота, іскристе шампанське у келихах і звуки чудової музики.
Головна мета фестивалю (цього року він проходить утретє) вельми благородна — залучення дітей та молоді до класичної світової спадщини, зміцнення культурних зв’язків між Росією та Україною, розвиток дитячої творчості, привернення уваги до історії, культури та природи Криму.
Перший фестиваль у гроті Шаляпіна провели 2000 року. Понад п’ятсот дітей та підлітків стали свідками унікального концерту за участю відомих виконавців. Інтерес, виявлений до фестивалю з боку дорослих і дітей, дозволив організаторам запросити 2002 року до участі у фестивалі, поряд з маститими артистами, молодих талантів. Тоді фестиваль відвідали вже понад тисячу туристів. Адже фестиваль має некомерційний характер, його концерти благодійницькі, всі діти, які бажають, можуть відвідати їх безплатно.
2003 року відзначається 130- та річниця від дня народження Ф. І. Шаляпіна, і оргкомітет, який очолює Ірина Кордьє, прийняв рішення розширити формат фестивалю. У програмі — виступ солістів Центру оперного співу Галини Вишневської (м. Москва, Росія), Дитячого колективу «Якутські скрипалі» (м. Якутськ, Росія), колективу Коледжу музично-театрального мистецтва «Галина Вишневська» (м. Москва, Росія), солістів Дитячого колективу Сімферопольської філармонії (Крим) та ін. 5 липня у гроті Шаляпіна відбудеться гала-концерт за участю зірки світової оперної сцени, соліста Мюнхенської опери та Міланського театру Ла Скала Паати Бурчуладзе.
ДОВІДКА «Дня»
Паата Бурчуладзе, бас. Народився у місті Тбілісі (Республіка Грузія). Закінчив Тбіліську державну консерваторію. Стажувався у Школі удосконалення майстерності для молодих співаків при Міланському театрі Ла Скала у класі Джульєтти Сіміонато. 1986 року став солістом Тбіліського театру опери та балету імені Паліашвілі. 1981 року став переможцем Міжнародного конкурсу вокалістів «Вердіївські голоси» в Буссето, також був лауреатом 1-ї премії Міжнародного конкурсу імені Чайковського. 1985 року тріумфально виграв Міжнародний вокальний конкурс Лучано Паваротті. Велика міжнародна кар’єра співака почалася із сенсаційного виступу в партії Рамфіса в «Аїді» на сцені Лондонського Covent Garden, де партнерами співака були видатні італійські виконавці Катя Річареллі та Лучано Паваротті. Диригував спектаклем знаменитий Зубін Мета. З цього часу співак частий гість на провідних оперних майданчиках світу, серед яких: Ла Скала, Віденська Штаатсопер, Баварська опера, Гамбурзька Опера, Опера де Парі, Сан-Франциско Опера, Вашингтонська Опера, Метрополітен Опера. 1998 року Паата Бурчуладзе удостоїли звання «Каммерзінгер».