Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Холодний Яр живий...»

У Києві відбулася прем’єра документальної стрічки про Юрія Горліса-Горського
16 лютого, 2011 - 00:00
ДУБУ МАКСИМА ЗАЛІЗНЯКА — СИМВОЛУ ХОЛОДНОГО ЯРУ, ВЖЕ ПОНАД 1100 РОКІВ. ВІН БУВ СВІДКОМ ПОДІЙ ГАЙДАМАЧЧИНИ, УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ 1917—1921 РОКІВ ТА ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ. ПІД ЙОГО КРОНОЮ ВІДПОЧИВАЛИ БОГДАН ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ, СЕВЕРИН НАЛИВАЙКО, МАКСИМ ЗАЛІЗНЯК ТА ІНШІ «ТВОРЦІ» УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРІЇ / ФОТО З САЙТА OS1.I.UA

Український інформаційний простір досі майже не задіяний у переосмисленні національної історії. Саме тому чи не кожен бодай короткий новинний сюжет стає подією. А що вже говорити про повноцінне документальне кіно? Саме тому 11 лютого у київському Будинку кіно, де відбулася прем’єра документального фільму Романа Коваля та Олександра Домбровського «Юрій Горліс-Горський», яблуку не було де впасти. Довелося навіть переносити прем’єру із малої Синьої до великої Червоної зали.

Стрічка розповідає про життя і діяльність автора легендарної книги «Холодний Яр», політв’язня, підпільника, старшини армії УНР Юрія Юрійовича Городянина-Лісовського (Горліса-Горського).

Нагадаємо, що Юрій Городянин-Лісовський народився на Полтавщині. Його батько був старшиною царської армії, мати походила з польського шляхетського роду. Брав участь у Першій світовій війні. 20-річним Юрій вступає до лав армії УНР, а в роки Національної революції стає старшиною-кіннотником 2-го Запорізького (збірного) полку. На початку лютого 1920 року, під час Зимового походу разом із Запорізькою дивізією перебував під Холодним Яром. Занедужав і був змушений залишитися на лікування у Мотиному монастирі. Дух Холодного Яру полонив Юрія. Взявши псевдонім Залізняк, він залишається осавулом 1-го (основного) куреня полку гайдамаків Холодного Яру, стає вірним помічником курінного Івана Петренка та головного отамана Холодного Яру Василя Чучупаки. Навесні 1921-го Юрій вирушає до Львова, а 1922 року повертається на окуповану більшовиками Україну, де його заарештовують. Звільнившися, працює в агентурному апараті ЃПУ, проводить антикомуністичну підпільну роботу. Письменницьку діяльність розпочинає у Львові. 1933 року видає першу книжку «Ave dictator!». Найвідомішим його твором є роман «Холодний Яр». 9 жовтня 2010 р. в селі Мельники, колишній «столиці» Холодного Яру, Юрію Горлісу-Горському встановлено пам’ятник із написом «Холодний Яр живий, він знає, хто свій, а хто ворог».

«Юрій Горліс-Горський» — це вже шостий документальний фільм Романа Коваля, який виходить на каналі «Культура». Загалом його авторству належить вісім документальних стрічок.

— Ми не вчимося на помилках історії і не хочемо їх з’ясовувати, — констатує Роман. — Дехто засуджує мене за те, як я критично зображаю Петлюру. Кажуть, а як же нам бути, якщо у нас Петлюру заберуть? Це абсолютно антинауковий підхід. Ми хочемо бачити їх такими, якими ми хочемо їх бачити, чи такими, якими вони були? Помилки минулого ми послідовно повторюємо і тепер маємо відповідні наслідки, — вважає автор фільму.

Кінокартина «Юрій Горліс-Горський» відтворює цікаві історичні сцени. Роль Горліса-Горського виконав Владислав Куценко, а молодого Юрія зіграв 12-річний Тарас Дунський. Завдяки військово-історичним клубам з Києва і Кам’янця-Подільського, що погодилися взяти участь у стрічці, ми можемо краще уявити події визвольної боротьби.

Географія фільму доволі широка. Він знімався у Холодному Яру, в Мельниках, Матвіївці, Розумівці, Цибулевому, Чорнолісці, на хуторі Буда, в Києві та на Київщині.

Для створення стрічки використано документальну кінохроніку Першої світової війни, Визвольної війни 1917—1920 років, II Речі Посполитої, СРСР, Другої світової війни, фотографії із приватного архіву Юрія Горліса-Горського.

Музичний супровід для стрічки створила низка українських музикантів, зокрема, відома читачам «Дня» «Хорея Козацька» і Тарас Компаниченко, кобзар, мультиінструменталіст Олексій Кабанов, Тарас Силенко.

— Враження від прем’єри було цілком очікуваним. І не тільки з огляду на те, яка кількість людей відвідала захід, а зважаючи на те, які емоції викликала в людей ця стрічка, — сказав «Дню» кобзар Тарас СИЛЕНКО. — Для багатьох цей фільм став відкриттям. Це можна порівняти з чистим бездонним джерелом, яке здається дивом серед пустелі. Спостерігаючи за тим, наскільки різною була публіка в залі — і діти, і студенство, люди середнього, старшого віку, можна провести аналогію з тими часами, які описує Горліс-Горський у своєму романі. Тоді не лише козацтво, а й дівчата, і юнаки, і діди постали проти несправедливості, дисгармонії на рідній землі. Це була, можна сказати, природна реакція. Як і будь-який живий організм, народ намагався очиститися від усього чужого. І зараз ми відчуваємо наближення того моменту, коли ми знову відчуємо себе повноцінним народом і всі як один реагуватимемо на виклики часу.

Важливо, що стрічка «Юрій Горліс-Горський» вже кілька разів транслювалася в ефірі каналу «Культура». Утім, показ 11 лютого став першою масштабною публічною демонстрацією фільму. Сподіватимемось, що, як планують автори, фільм побачать глядачі і в інших українських містах, зокрема у Львові, Донецьку та в Українському кіноклубі при Колумбійському університеті.

Анна СЛЄСАРЄВА
Газета: 
Рубрика: