Чемпіонат світу з футболу ще не зібрав своїх головних героїв. Футболісти або починають підготовку до турніру, або закінчують свої справи в клубах, наставники збірних, щойно визначившись зі складами, закрилися в тренерських лабораторіях для останніх експериментів, а VIP-гості ретельно вибирають костюми та сукні, всерйоз розраховуючи, що хтось дивитиметься не на футбольне поле, а на них. Єдині повноправні учасники першості планети, які вже стали його обличчям, — талісмани турніру — лев Голео та м’яч Пілле, пише Lenta.ru.
МІСЦЕ НАРОДЖЕННЯ ТА БІОГРАФІЯ
Персонажам-символам чемпіонату світу в Німеччині відводять особливу роль, більш значущу, ніж на всіх попередніх турнірах. Раніше талісмани були лише торговими марками — їх зображення прикрашали собою товари офіційних спонсорів ФІФА, а люди в костюмах істот, створених організаторами, розважали публіку на матчах і заходах, пов’язаних із турніром.
Завдання Голео та Пілле значно серйозніші та різноманітніші. Представники оргкомітету вирішили зробити талісмани справжніми героями юних уболівальників, які відповідають за їхню любов до спорту, поведінку та інтереси. Для початку колективний розум організаторів створив символам чемпіонату світу біографії, що саме по собі є новацією в «талісманології».
Обравши головним символом турніру лева Голео, німці справедливо вирішили, що леви, як і все в цьому світі, не беруться нізвідки. Місцем народження персонажа стала вся Африка (очевидно, щоб не образити збірних із Чорного континенту, яких на ЧМ-2006 буде аж п’ятеро), а датою — 5 червня 1985 року. Будучи королем звірів, Голео замість прізвища отримав до свого імені приставку у формі римської цифри VI й офіційно зветься Голео VI. У дитинстві він любив гуляти далеко від будинку й одного разу став жертвою торговців тваринами — вони піймали його в сітку та продали на корабель, який мав відвезти левенятко чи то в цирк, чи то в зоопарк. Однак капітан корабля через незрозумілі причини звільнив Голео. Тому не спало на думку повернутися додому та повідомити батькам, що з ним усе гаразд — замість цього левеня почало кар’єру морського вовка та підкоряло водні простори кілька років. Рішення повернутися на сушу з’явилося, коли левеня опинилося в Гамбурзі (напевно, в цьому місті є щось, без чого леви не уявляють свого життя).
За кілька років у Німеччині лев дуже полюбив футбол і поїхав уболівати за німців на чемпіонат Європи в Португалію. Там він за вельми цікавих обставин познайомився з балакучим м’ячем Пілле. Той з’явився на світ на заводі Adidas 22 серпня 2003 року і був накачаний не звичайним повітрям, а чарівним газом (творці біографій талісманів непрямо призналися, звідки вони черпають своє натхнення), який перетворив Пілле на дуже особливий м’яч.
Футбольний снаряд може розмовляти, а також рухатися в будь-якому напрямку. Однак у потрібний час він уміє прикидатися звичайним м’ячем, що допомогло йому потрапити на матч 1/4 фіналу Англія — Португалія. Пілле переживав за англійців, але недолюблював Девіда Бекхема, тому, коли Девід бив вирішальний пенальті, м’яч із власної ініціативи полетів на верхню трибуну.
Там сидів Голео (автори саги про талісмани стверджують, що він проник на матч без квитка), який і піймав Пілле. Тепер лев і м’яч скрізь подорожують разом і вже досягли чималих успіхів. Вони потрапили на кастинг талісманів ЧМ-2006, де м’яч здивував журі своїм мистецтвом переміщатися всупереч законам гравітації, а Голео грізно рикнув на конкурентів, після чого ті взяли самовідвід.
ДОСТОЇНСТВА ТА НЕДОЛІКИ
Відтоді в символів чемпіонату світу насичене життя, відвідуючи безліч заходів і спілкуючись із зірками спорту та політичними діячами. Організатори наділили їх достоїнствами та недоліками звичайних людей, а також створили складну картину взаємовідносин.
Голео (зріст — 230 см, вага — 220 кг), як і належить Королю звірів, завжди спокійний і впевнений у собі. Він любить подорожувати і ніколи не втрачає нагоди повеселитися, провести ніч у клубі для нього звичайна справа (тим паче, під рукою завжди є м’яч, наповнений чарівним газом). Попри дитячі образи, він добре ставиться до людей, допомагає маленьким і слабким та завжди ввічливий із жінками. Ненавидить усі види сіток, що дещо затьмарює його походи на футбол. Цікаво, що з одягу на Голео — тільки футболка з номером «06», а відсутність штанів викликає суперечливі оцінки.
Пілле (Лев за гороскопом) максимально використовує свою непритаманну м’ячам здатність до спілкування (хоча герой Томі Хенкса у фільмі «Ізгой» запросто розмовляв і з мовчазним круглим другом, поки той не поплив у відкритий океан). Пілле ніколи не замовкає, а на телешоу «заряджає» не гірше за ведучих. Любить футбол, польоти та жінок. Також є таємним фанатом м’яча, який у фіналі ЧМ-1966 після удару англійця Джеффа Херста по воротах німців влучив у поперечину, вдарився об землю — чи то в лінію воріт, чи то за нею (як вирішив арбітр) — і вилетів у поле. Головний недолік Пілле — нав’язлива боязнь десь загубитися, впасти в річку та попливти в невідомому напрямі.
Стосунки між левом і м’ячем нагадують мультиплікаційний союз велетня-людоїда Шрека та його друга Осла. Голео і Пілле постійно діють одне одному на нерви та часто сперечаються, але коли справа отримує крутий поворот, вони справляються з труднощами спільно.
У найближчі кілька місяців ця парочка стане однією з найпізнаваніших у світі. Чи доб’ються організатори того, щоб про створених ними героїв не забули, як про талісмани минулих турнірів, покаже лише час. Події останніх днів, утім, не дають підстав сподіватися, що біографія Голео та Пілле отримає продовження.
Німецька фірма — виробник іграшок, яка підписала контракт на випуск лева — талісмана чемпіонату світу, оголосила про свою неплатоспроможність. Компанія Nici AG випустила в продаж Голео за ціною 19,95 євро, але в Німеччині особливою популярністю він не користується. Вважається, що лев — один із символів Англії, а в країні-господині чемпіонату світу історично більше поважають орлів. Однак щоб перетворити лева Голео на птаха не вистачить ні уяви авторів його біографії, ні всього чарівного газу Пілле.
ДО РЕЧІ
Усі талісмани чемпіонатів світу (перший з’явився в 1966 році)
1966 рік (Англія): Віллі — левеня з скуйовдженою гривою.
1970 рік (Мексика): Хуаніто — хлопчик у сомбреро та бутсах.
1974 рік (Німеччина): Тіп і Тап — юнаки, які дуже нагадують братів зі скриньки.
1978 рік (Аргентина): Гаучіто — хлопчик, який жонглює м’ячем і чомусь стискає в правій руці ложку.
1982 рік (Іспанія): Нараньхіто — усміхнений апельсин, що кольором нагадує помідор.
1986 рік (Мексика): Піке — добродушний вусань у сомбреро.
1990 рік (Італія): Чао — людина, зібрана з біло-червоно-зелених паличок, із м’ячем замість голови.
1994 рік (США): Страйкер — пес із м’ячем.
1998 рік (Франція): Футікс — червоно-синій півень із жовтим дзьобом.
2002 рік (Японія і Корея): Три загадкові різнокольорові персонажі інопланетного походження.