Воно живе на глибині одного кілометра поблизу Гавайських островів і подібне одночасно і до кальмара, і до восьминога. Тепер ученим належить з’ясувати, чи то вони знайшли новий вид, чи то просто потвору, пише gazeta.ru.
Американські вчені знайшли новий вид глибоководного головоногого молюска. Дивне створіння схоже на кальмара і восьминога водночас. Його піймали неподалік від Гавайських островів у глибоководну пастку (так званий фільтр) у ході роботи проекту Natural Energy Laboratory of Hawaii Authority’s (NELHA). Піднята з глибини близько кілометра істота виявилася десь 30 сантиметрів завдовжки. «Октокальмар», або «кальминіг», забарвлений у насичено- рубіновий колір. У нього вісім щупалець, голова восьминога і мантія кальмара (нагадаємо, що кальмари — десятиногі головоногі молюски, тоді як у восьминога кінцівок, зрозуміло, вісім). Молюск прожив на поверхні ще три дні, після чого загинув, оскільки живе при набагато більшому тиску (на глибині в кілометр тиск становить близько ста атмосфер). Тіло «кальминога» заморозили для подальших досліджень.
Річард Юнг, професор океанографії в університеті Гаваїв, відніс істоту до роду Mastigoteuthis, тобто до одного з родів кальмарів (Teuthis), проте що ж насправді перед нами: новий восьминогий вид або просто аномалія у конкретного представника — покажуть подальші дослідження.
У 2007 році це вже не перша сенсаційна наукова новина зі світу глибоководних кальмарів. У лютому японським гідробіологам вдалося зняти, як ці тварини полюють. Команда вчених під керівництвом лікаря Цунемі Кубодера з Національного музею науки у Токіо зафіксувала на камеру своєрідне світлове шоу, яке продемонстрував кальмар виду Taningia danae в північних водах Тихого океану, поблизу острова Чічіджіма. На думку вчених, тварина використовує яскраве світло під час полювання для дезорієнтації здобичі.
Цей вид кальмара може досягати двох метрів завдовжки. Він досить вправно рухається в товщі води. Кадри, зроблені вченими на глибині від 240 до 940 метрів, показують, що кальмар цього виду здатний розвивати швидкість до 2,5 метрів на секунду в той момент, коли він хапає жертву всіма вісьмома щупальцями.
«Ніхто досі не спостерігав біолюмінесценцію під час полювання величезних глибоководних молюсків», — зазначив Кубодера. За його словами, короткі, але надзвичайно яскраві спалахи світла, якими кальмар засліплює жертв, генеруються спеціальними органами, фотофорами, розташованими на щупальцях тварини, що мають самостійний кровообіг. Світло, яке виробляється молюсками, може виконувати кілька функцій. По-перше, воно дезорієнтує жертву, як би вона не захищалася. По-друге, ілюмінація допомагає орієнтуватися в глибинному просторі і самим головоногим, даючи їм більш точну інформацію про відстань до жертви. Нарешті, зі слів лікаря Кубодера, спалахи світла можуть слугувати ще одній меті: вони можуть використовуватися кальмаром як елемент залицяння.