Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Канадці — найсильніші у світі

Родоначальники хокею зайняли трон усерйоз і надовго
16 вересня, 2004 - 00:00
НАЙЦІННІШИЙ ГРАВЕЦЬ КУБКА СВІТУ ВЕНСАН ЛЕКАВАЛЬЄ З ТИМ САМИМ КУБКОМ, ЯКИЙ АНІТРОХИ НЕ ГІРШИЙ ЗА КУБОК СТЕНЛІ / НАПАДНИК «ФІНІКСА» ШОН ДОУН ЗАБИВАЄ ВИРІШАЛЬНУ ШАЙБУ ФІНАМ

Тоді, коли спортивна Європа живе лігочемпіонівським футболом, на Північноамериканському континенті в ніч на понеділок закінчився не менш цікавий турнір. Хокейний Кубок світу, а йдеться про нього, за визнанням одного з найтитулованіших хокеїстів сучасності Маріо Лем’є, своєю значущістю анітрохи не поступається завоюванню Кубка Стенлі. «І підняти його над головою — мрія кожного хокейного професіонала». Знаменитий канадський форвард «Пітсбург пінгвінз» знає, що каже. Він нарівні з американцем Бретом Халлом є рекордсменом серед нинішніх гравців НХЛ за набраними очками і закиненими шайбами. І титулів у них — відповідно. В канадця тепер стало на один більше. У фіналі Кубка світу родоначальники хокею не без великих зусиль, але все ж обіграли фінів — 3:2. Чималою мірою цьому сприяла неймовірна підтримка трибун, оскільки саме Канада приймала фінальну частину турніру.

А спочатку топ-вісім команд світу було розбито на дві групи за принципом «Європейська» й «Американська». Перша грала в Фінляндії і там грали господарі, шведи, чехи та німці. До другої потрапили США, Канада, Росія та Словаччина. За великим рахунком, матчі на першому етапі були майже товариськими. Ніхто зі збірних не вибув. Команди лише розіграли, хто з ким боротиметься в цій групі в чвертьфіналі. Прогнозовано (навіть при тому, що вони екс-чемпіони світу!) останні місця в групах зайняли словаки та німці, яких узагалі пускають на Кубок світу лише для парності. Перші здобули фіни і канадці. До речі, «Кленове листя» стало єдиною на турнірі командою, яка не втратила жодного очка. А взагалі ж формула турніру вийшла унікальною. Для того, щоб тримати над головою Кубок, досить було виграти лише... три матчі навиліт, програвши все в групі! Але справедливість перемогла і перемогла справді найсильніша на сьогодні команда. (До Кубка світу канадці двічі поспіль перемагали на чемпіонаті світу й стали олімпійськими чемпіонами.) У принципі, на дуже пристойному рівні виступила Росія, яка протягом останніх років результатами, м’яко кажучи, не вирізняється. У групі наші сусіди перемогли Словаків і США, але в чвертьфіналі поступилися тим самим американцям і з тим самим рахунком, з яким їх обіграли кількома днями раніше, — 3:5. Злим генієм команди Іллі Ковальчука, Олексія Яшина, Олега Твердовського та К о став форвард «зірково-смугастих» Кейт Ткачук, який відзначився «покером». До речі, традиційно в росіян у команді був відсутній ряд (та що ряд, можна було б ще одну команду набрати) «зірок», які дуже б їй знадобилися, але які не побажали виступати з різних причин. Боялися отримати травму, наприклад. (Знайома картинка, чи не так? Наші повпреди в НБА грати за свою країну не бажають, тоді як набагато зірковіший німець Дірк Новіцьки летить через півсвіту і «навішує» нам 29 очок, які стали основними). У інших чвертьфіналах фіни перемогли німців — 2:1, канадці — словаків — 5:0 і чехи не залишили каменя на камені від оборони шведів — 6:1. Чехів, які розігралися та в групі програли і фінам, і шведам, канадці в півфіналі насилу зупинили 4:3, забивши вирішальну шайбу в овертаймі. Матч став справжньою окрасою турніру й оглядачі його вже встигли поставити в один ряд із суперматчами СРСР і Канади 1970—80-х. Хіба це жарт, чехи здійснили 40 кидків по воротах голкіпера «Флориди» Люонго, але той у рамці творив формені дива. Загальну думку про матч у одному з інтерв’ю озвучив гравець збірної Росії Данило Марков: «Як вони грали! Особливо чехи. Я дуже сподівався, що ніхто не заб’є в овертаймі. Дуже хотілося подивитися повні 20 хвилин такого хокею!» Фіни на цій стадії переграли американців — 2:1.

Фінал також був на рівні. Але забивши вирішальну третю шайбу на самому початку третього періоду (з подачі Торнтона відзначився Доун), канадці впевнено довели справу до перемоги, контролюючи хід гри. Після матчу нападник збірної Канади Венсан Лекавальє був визнаний найціннішим гравцем Кубка світу з хокею. У списку кращих бомбардирів турніру він зайняв друге місце з 7 очками (2 гола та 5 передач), поступившись лише шведу Фредріку Модіну (4+4). Обидва ці хокеїсти представляють один і той самий клуб НХЛ — «Тампа-Бей Лайтнінг», який минулого сезону завоював Кубок Стенлі. Як кажуть, гроші до грошей, а кубки до кубків.

Юрій ЗЕЛІНСЬКИЙ, «День». Фото Рейтер
Газета: 
Рубрика: