Відомий актор Микола Караченцов, потерпілий у ДТП, вийшов із коми. «Загалом ми вважаємо, що хворий вийшов з коматозного стану», — повідомив Інтерфакс у понеділок головний нейрохірург Москви Володимир Крилов.
За словами Крилова, Караченцов відкриває очі на фізичні впливи, у нього спостерігаються цілеспрямовані рухи в руках і ногах. «Разом з тим свідомість Караченцова повністю не відновлено», — сказав Крилов. «Це деякий перехідний етап», — зазначив головний нейрохірург. Він не став прогнозувати тривалість цієї фази стану пацієнта. Крилов зазначив також, що зараз Караченцов уже «дихає самостійно, апарат штучної вентиляції легенів допомагає йому лише в деяких моментах». Головний нейрохірург сказав також, що Караченцов постійно слухає музику як лікувальну терапію, фахівці регулярно роблять йому масаж. У той же час стан актора як і раніше оцінюють як важкий, він перебуває в нейрохірургічній реанімації НДІ швидкої допомоги ім. Скліфосовського.
Кожного дня в Скліф приходить родина актора — дружина Людмила Поргіна, невістка Ірина і син Андрій. Як розказала дружина Караченцова, «він підводить голову, може вже сам повернутися, рухає руками і ногами, закріпилися всі рефлекси. Коли роблять укол, морщиться. Зробили томограму мозку — все добре, як у нормальної людини його віку». За словами дружини, на 60% легені актора дихають самостійно, а 40% — за допомогою апарату вентиляції легенів. Людмила Поргіна повідомила, що вона кожного дня розмовляє з чоловіком: «Я знаю, що він мене чує. Ми принесли йому плейєр, він слухає музику. Свої пісні також. Коли щось не подобається — морщиться». Як уточнила дружина, Миколу Караченцова годують через зонд. Він «отримує 2000 калорій на день. У нього гарний апетит. Шлунок, нирки, серце — все працює відмінно».
Артист перебуває в реанімації, що розрахована на дев’ять ліжок. Його, як й інших мешканців палати, годують через зонд, що через ніс вводиться у шлунок. Медсестра набирає у великий шприц спеціальну молочну суміш, яку готують на кухні інституту, і приєднує його кінець до зонда. Вважають, що краще, коли їжа надходить прямо в шлунок хворого, інакше слизова оболонка починає себе роз’їдати, можуть виникнути гострі виразки, розпочатися кровотеча.
Годують хворих і протертою їжею, що приносять родичі: м’ясом, бульйонами, фруктами і соками. Якщо їжа шлунком хворого не засвоюється, його доводиться «годувати» спеціальним розчином через вену. Щодо дихання — спеціальні датчики фіксують кожний вдих хворого. І якщо трапляється випадкове роз’єднання хворого з апаратом штучної вентиляції легенів, лунає сигнал.
Людині, що виходить із коми, легше зосередити погляд на якомусь яскравому предметі, говорять фахівці. Тож над постіллю хворого часто підвішують дитячі іграшки.
З коми хворі звичайно виходять поступово, через змінену свідомість. Моментального виходу з коматозного стану не буває. Хворі не пам’ятають, як їх увесь цей час лікували, перевертали, розчісували волосся, розмовляли з ними. Вони можуть пам’ятати тільки останню зміну лікарів і медсестер.
Нікого, крім родичів, до Миколи Караченцова зараз не пускають. За санітарно- гігієнічними нормами ніяких сторонніх предметів до реанімації не беруть. Виняток становлять маленькі іконки, натільні хрестики, які кладуть хворим під простирадло. Не передають медики хворим і квіти.