Сьомий Міжнародний книжковий ярмарок «Кримська весна-2004», проведений кримським урядом днями в Ялті, став помітною подією в культурному житті країни — у ньому брали участь письменники, видавці, розповсюджувачі книги з України, Росії та Німеччини. Організатор виставки ВАТ «Кримкнига» має понад 500 ділових партнерів у країнах СНД, багаторічний досвід проведення міжнародних книжкових виставок-ярмарків, займається комплектацією книгозбірень, проводить щорічний конкурс кращої поліграфічної продукції про Крим та інші заходи на підтримку книговидавців. Помітною подією ярмарку була участь редакції газети «День», яка представила свої книги «Україна incognita» і «Дві Русі», які користувалися великим попитом та інтересом.
У перший день ярмарку відбулося відкриття виставки книг-переможців 5-го всеукраїнського рейтингу «Книга року-2003», зустріч із письменником Андрієм Курковим і знайомство з його новими творами. Викликала інтерес презентація книги Андрія Мальгіна про Крим «Русская Ривьера». Учасники і гості ярмарку отримали унікальну можливість познайомитися з альбомом «Пейзажи и достопримечательности Крыма в рисунках Карло Боссоли» (дипломантом Міжнародного Франкфуртського книжкового ярмарку).
День української книги ознаменувався зустрічами читачів із письменником Василем Шкляром, головним редактором видавництва «Дніпро», лауреатом Національної премії ім. Т. Г. Шевченка Ігорем Римаруком, а також із кримським дитячим письменником Євгеном Бєлоусовим із Феодосії, лауреатом міжнародного конкурсу ім. Г. Х. Андерсена. В останній день ярмарку відбулася зустріч із німецькою журналісткою Хельгою Еверт, автором чотирьох путівників Кримом німецькою мовою.
У дискусіях і на «круглих столах», які відбулися на ярмарку, стан книговидання в Україні викликав заклопотаність. Загальний висновок фахівців: галузь потребує серйозного реформування. Головні проблеми видавництв і розповсюджувачів книги сьогодні, на думку голови Кримського комітету з інформації Наталі Каповської, це традиційно слабка матеріально-технічна база, недостатнє фінансування і низька якість послуг на більшості поліграфпідприємств. Галузь не вийшла з кризи, зумовленої ще радянськими методами господарювання та підходами. Більше того, наша поліграфічна галузь склалася в основному за повоєнного часу і сьогодні вона потребує модернізації, нового обладнання і нових технологій. Розвиток галузі стримує те, що держава ще не виробила лінії та політики, яка сприяє підвищенню конкурентоспроможності української книги. Як видавництва, так і поширювачі книги на практиці стикаються з податками і орендною платою, неспіввідносними з їхніми економічними можливостями. Особливо сильно вдарило по книзі нещодавнє скасування пільг щодо ПДВ на друковану продукцію. Держава не забезпечує в достатній мірі замовленнями навіть державні видавництва, що не дозволяє провести їхню реконструкцію для роботи за сучасних умов. Розповсюджувачі книги, окрім усього іншого, мають сплачувати податок на землю, високою є вартість патенту на книжкову торгівлю, кожне з підприємств стикається з незавершеною методикою отримання дозволів на книжкову торгівлю.
ДОВІДКА «Дня»
Лише в Криму зареєстровано 163 підприємства, основним видом діяльності яких є випуск і поширення книжкової продукції. Серед них лише дві державні — це республіканське видавництво «Таврія» і навчально-педагогічне видавництво «Крымучпедгиз». Вирізняються своєю діяльністю найбільші приватні видавництва «Сонат», «Доля», «Бізнес-інформ», «Реноме». Найбільші книготорговельні підприємства автономії: «Кримкнига» — має 19 книгарень у містах автономії, і «Кримспоживспілка» — 18 книгарень у сільських районах, проте вони не забезпечують реальних потреб території. Досі немає книгарень у Бахчисарайському, Білогірському, Нижньогірському, Красноперекопському та Сакському районах.